Gå til hovedindhold

Hvem har fortjent titlen mest?

Kommentar af Mikael Lund

Flere har kommenteret udnævnelsen af Lions til årets branditter med en undren over, at hæderen ikke er tilfaldet Thomas og Louise fra Hosekræmmeren for deres kæmpestore arbejde med at arrangere Brande Marked. I onsdagsavisen bringer vi bl.a. et læserbrev om samme.

Det kan være svært at afgøre, hvad der er højest: Rundetårn eller et tordenskrald, men i dette tilfælde – og uden at tage det mindste fra Thomas og Louise og alle deres myreflittige hjælpere, en indsats Brande Borgerforenings formand Ole Deigaard da også helt fortjent kvitterede for forud for udnævnelsen – synes det ret let at argumentere for valget.

Louise Heiselberg tog initiativ til at genoptage børneoptoget i 2011 – og 1000 tak for det! – mens Lions startede deres perlerække af musikfestivaler med en Lars Lilholt-koncert 11 år tidligere. Siden har ”løverne” med nogle få undtagelser år efter år sørget for, at mange tusinde mennesker fik en musikalsk oplevelse i forbindelse med Sensommerrock, der endda nåede at udvikle sig til en todages-festival, inden manglende publikumsopbakning fik arrangørerne til at trække stikket efter den reducerede 2014-udgave. Og hvad gjorde de så? Jo, de fostrede da bare monster-successen Street Art Festival, der sidste sommer og efterår trak tusinder og atter tusinder af turister til Brande.

Sideløbende har Lions afholdt årlige musikarrangementer for ældre i Remisen og er senest gået i samarbejde med Røde Kors om at uddele julekurve til værdigt trængende, og som forening går man sjældent forgæves til Lions, hvis man har brug for økonomisk hjælp.

Hvis ikke et sådant langvarigt engagement i Brandes ve og vel - synligt eller ej - skal belønnes, så er der da ikke noget, der skal! Og turen skal såmænd nok komme til Thomas og Louise for deres ditto.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Din Tandlæge
    Din Tandlæge
  • Søby Brunkulsmuseum
    Søby Brunkulsmuseum
  • Sommerfest i Drantum
    Sommerfest i Drantum
  • Brande
    Brande
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Cut 31
    Cut 31
  • Henning Nielsen
    Henning Nielsen
  • Troens Ord
    Troens Ord

    Kalender

    22 jul.

    Sommerfest i Troens Ord med Claus Møller

    Arrangør: Troens Ord
    Sted: Troens Ord, Højmarksvej 22, Brande
    23 jul.

    Sommerfest i Troens Ord med pas. Arnbjørn Hågensen

    Arrangør: Troens Ord
    Sted: Troens Ord, Højmarksvej 22, Brande
    23 jul.

    Sommerfest i Troens Ord med Jørgen Jørgensen

    Arrangør: Troens Ord
    Sted: Troens Ord, Højmarksvej 22, Brande
    24 jul.

    Sommerfest i Troens Ord med pas. Jens Garnfeldt

    Arrangør: Troens Ord og Tetiana Maksymova
    Sted: Troens Ord, Højmarksvej 22, Brande
    24 jul.

    Sommerfest i Troens Ord med pas. Jens Garnfeldt

    Arrangør: Troens Ord
    Sted: Troens Ord, Højmarksvej 22, Brande

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.