Skip to main content

Holstebro sendte Ejstrup/Hærvejen på sommerferie

Af Villy Guldbrand Jensen

Søndag aften var alle bænke og stole i brug i Nørre Snede Hallen, da Ejstrup/Hærvejens 1. divisions damer skulle spille returkamp mod Holstebro om retten til at spille om oprykning til kvindeligaen i Danmark.

I den første kamp havde Holstebro styr på pigerne fra Ejstrupholm der måtte vende hjemad med et klart nederlag.

Det var da også pigerne fra Holstebro der havde favoritværdigheden på sin skuldre, men Ejstrup/Hærvejen havde ikke tænkt sig at overgive sig uden kamp, og pigerne kom da også flot fra start og hurtigt foran med 3-0 inden Holstebro fik gang i scoringen.

I en jævnbyrdig halvleg fulgtes holdene ad indtil der manglede et minut, da var Ejstrup/Hærvejen i font med 13-11, men en tekniks fejl og et hurtigt kontraløb af Holstebro resulterede i et straffekast og reducering til 12-13.

Holstebro kom bedst ud i 2. halvleg og bragte sig hurtigt foran, men efter 8 minutter i 2. halvleg stod det igen lige – 17-17, men herefter trak Holstebro langsomt fra og øgede deres forspring stille og roligt, og de sidste fem minutter løb de fra pigerne fra Ejstrupholm, der til sidst var tappet for kræfter.

Slutstillingen lød på 25 – 31, og dermed er det Holstebro der skal ud i en afgørende kamp om oprykning til kvindeligaen.

Læs mere i Brande Bladet i morgen tirsdag.

Sport

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Rahbek
    Rahbek
  • Camping 34
    Camping 34
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper

    Kalender

    20 Aug.

    Ældregudstjeneste og kaffebord

    Arrangør: Præsterne i Brande
    Sted: Brande kirke
    20 Aug.

    Pilgrimsvandring fra Skærlund til Uhre

    Arrangør: Rie Mortensen
    Sted: Skærlund kirke
    21 Aug.

    Own Awten i Blåhøj

    Arrangør: En række butikker og firmaer i Blåhøj
    Sted: På pladsen ved Blåhøj El
    21 Aug.

    Brande Jubilæumskor øver til jubilæumskoncert den 31. august i Remisen

    Arrangør: Jan Glud Østergård og Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård
    22 Aug.

    Uhre byfest

    Arrangør: Uhre Udviklingsråd & Uhre GIF
    Sted: Se annonce i Brande Bladet

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.