Skip to main content

Helt solgt II

Da tøjkoncernen BTX midt i juni med flere ugers forsinkelse offentliggjorde virksomhedens årsregnskab for 2018, tog revisionen forbehold for virksomhedens fortsatte drift udover 12 måneder, med mindre en igangværende salgsproces førte til nye ejere af virksomheden. Ifølge det tyske branchemagasin FashionUnited er salget nu faldet på plads. Køberen af den hæderkronede tekstilkoncern, der blev grundlagt i 1935, er den engelske kapitalfond Grow Capitals Global Holdings Pte Ltd.

- Når vi foretager opkøb, ser vi efter virksomheder med stærkt fundament og en ledelse, der leverer resultater selv under vanskelige markedsforhold, udtaler Arvind Kumar Vij,der er formand for Grow Capitals Global Holdings, ifølge FashionUnited i en pressemeddelelse. Han beskriver BTX som "en virksomhed med et stærkt potentiale, som vi ønsker at udvikle i fremtiden".

I samme pressemeddelelse ser BTX’ adm. direktør, Jesper Roe, tilbage på godt 6 år under amerikansk ejerskab, hvor det på trods af et meget ugunstigt markedsklima er lykkedes at realisere mange små og mellemstore mål, interne processer er blevet strømlinet, og nye forretningsområder er kommet til.

Direktøren vurderer ifølge FashionUnited, at Grow Capitals erhvervede BTX "fordi de føler, at vi er en stærk virksomhed, og fordi de anerkender vores indsats og resultater, selvom de ikke er blevet fuldt ud oversat til økonomiske resultater.”

Det daværende Brandtex blev i 2005 overtaget af kapitalfonden EQT, som i 2013 solgte BTX videre til den amerikansk-kontrollerede kapitalfond Sun Capital Partners.

BTX’ årsregnskab for 2018 udviste et underskud før skat på knap 11 mio. kr.mod et plus på knap 2 mio. i 2017. Tilbagegangen skyldtes ikke mindst et fald i omsætningen på godt 7 % fra 418 mio. kr. i 2017 til 387 mio. i 2018.

Erhverv

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • camp
    camp
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Foreningsside
    Foreningsside

    Kalender

    09 Dec.

    Den store Julekoncert i Brande Kirke

    Arrangør: Aktivitetsudvalget og Brande Menighedsråd
    Sted: Brande Kirke
    10 Dec.

    Julemøde i Ældre Sagen

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Sognegården i Brande
    11 Dec.

    Krybbespil i Brande Kirke

    Arrangør: Else Marie Jensen og Menighedsrådet
    Sted: Brande Kirke
    13 Dec.

    Juleudstilling hos Aaskov Design

    Arrangør: Aaskov Design ved Gitte Frahm Aaskov
    Sted: Aaskov Design, Dr. Arendsvej 6, Brande
    14 Dec.

    Juletræsfest i Brande Kirke og Sognegård

    Arrangør: Arne Holst-Larsen og "Juletræslauget"
    Sted: Brande Kirke og Sognegården

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.