Skip to main content

Har ikke været en del af processen

Carsten Kissmeyer

På spørgsmålet om, hvad der fra lokalt politisk hold er gjort/vil blive gjort for at bevare en politistation i Brande, svarer borgmester Carsten Kissmeyer (V):

- Vi har ikke været en del af politiets proces. Vi har vidst, at noget var under opsejling. Konkret har vi hørt om potentiel nedlæggelse af landbetjentfunktionen i Nr. Snede - denne problemstilling har været drøftet mellem politidirektør og borgerforeningen i Nr. Snede.

- Vedrørende Brande så vil mit forslag være, at vi fortsat stiller lokaler til rådighed for politiet i administrationen i Brande - således at politiet fortsat vil kunne have en base i Brande, så tilstedeværelse i Brande kan være mulig.

- Jeg er af den opfattelse, at politidirektøren er presset på ressourcer, bl.a. fordi man skal stille betjente til grænsekontrol, bevogtningsopgaver i København, bemanding af Udrejsecenter Kærshovedgaard m.v. Derfor er det min opfattelse, at skytset for lokal polititilstedeværelse skal rettes mod regering og folketing.

- Jeg har noteret mig, at borgerforeningen har til hensigt, at drøfte sagen med politidirektøren - det synes jeg er en god ide. Jeg deltager gerne i et sådant møde.

Politi

Kommentarer

Submitted by Niels Peder Højmose (not verified) on Fri, 20 Jan 2017 - 00:24

Vedr. Politiet: Carsten det kan da godt være at kommunen ikke har været inde over poltiet i Brande, men du/byrådet har været inde over borgerservice indskrænkning af områderne på plejehjemmet.
Carsten er det dog nødvendig at flytte alting til Ikast, der bor jo stadig ca. 10.000 personer i Brande området som du slet ikke er Borgmester for, du varetager jo kun Ikast området, ellers havde du aldrig lukket borgeservice i Brande, det er vel ikke nødvendig med alt i Ikast? Som Borgmester skulle du varetage hele kommunen og det gør du måske ud fra din egen mening, men her i Brande har vi en anden mening, her tromler du alt ned.
Vær dog en Borgmester for hele kommunen og drop den beslutning med lukning af Borgerservice samt giv dog pensionisterne de områder du/I har taget fra dem tilbage, det kan jo være ligegyldig om en medarbejder sidder i Ikast eller Brande lønnen er jo den samme for kommunen.

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Camping 25
    Camping 25
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Camping 31
    Camping 31

    Kalender

    12 Aug.

    Brande kirkes børnekor

    Arrangør: Eunjin Dey
    Sted: Brande kirke
    18 Aug.

    Brandekoret starter

    Arrangør: Korleder Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård
    20 Aug.

    Ældregudstjeneste og kaffebord

    Arrangør: Præsterne i Brande
    Sted: Brande kirke
    20 Aug.

    Pilgrimsvandring fra Skærlund til Uhre

    Arrangør: Rie Mortensen
    Sted: Skærlund kirke
    21 Aug.

    Brande Jubilæumskor øver til jubilæumskoncert den 31. august i Remisen

    Arrangør: Jan Glud Østergård og Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.