Gå til hovedindhold

Hanne Pedersen overtager formandspost

Hanne Pedersen

Af Steen Hebsgaard

Fællelistens nedsmeltning trækker stadig spor i det kommunalpolitiske arbejde.

Helle Mathiasens skifte fra listen til Venstres byrådsgruppe åbner nemlig op for et formandsskifte i et af de politiske udvalg, her kun tre måneder før byrådsperioden slutter.

I forbindelse med en aftale om konstitueringen ved valget i 2013 fik Fælleslisten formandsposten i kultur- og fritidsudvalget i skikkelse af Helle Mathiasen, men den post overtager Hanne Pedersen højst sandsynligt ved næste møde i udvalget.

Hanne Pedersen er ud over Preben Christensen eneste tilbageværende medlem af Fælleslisten i byrådet.

- Da det er en aftale ved konstitueringen, har vi valgt at sige, at den formandspost vil vi gerne beholde, siger Hanne Pedersen, der har været menigt medlem af udvalget gennem snart otte år.

Udvalget har møde 2. oktober, hvor formandsskiftet sker.

Det er politikerne i udvalget, der selv vælger formanden.

Et flertal i udvalget kunne rent faktisk vælge ikke at imødekomme Fælleslistens ønske og lade Helle Mathiasen fortsætte på posten. Hun har alligevel siddet der i snart fire år.

Men efter hvad avisen erfarer, vil man overholde aftalens ordlyd, selv om Fælleslisten siden starten for fire år siden er reduceret fra fem til nu to medlemmer i byrådet.

Dermed lægger man heller ikke op til en konflikt om det punkt op til det forestående valg.

Hanne Pedersen arbejder i et Røde Kors asylcenter og har fået orlov i de tre måneder, det handler om, for at kunne koncentrere sig om formandsposten.

- Jeg glæder mig til arbejdet. Kultur og fritid har været mit område i otte år, så jeg er langt fra uerfaren.

Du synes ikke, det er lidt underligt at overtage en formandspost - bare for tre måneder?

- Nej slet ikke. Politik handler om at søge indflydelse. Det skal nok komme til at gå. Jeg har altid været glad for det udvalg, siger Hanne Pedersen, der hermed slår fast, at hun forbliver i Fælleslisten perioden ud,

Men om hun genopstiller er stadig usikkert.

- Jeg havde oprindeligt erklæret, at jeg ikke ville genopstille. Lige nu har jeg brug for at se, hvad der sker. Der arbejdes både med en liste og med en bestyrelse. Så jeg afventer lige en endelig udmelding.

Politik

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • MES
    MES
  • Søby Musical
    Søby Musical
  • camp 21
    camp 21
  • Agroland uge 1
    Agroland uge 1
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Grundlovsdag
    Grundlovsdag
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Anne Dolmer
    Anne Dolmer
  • Udendørs gudstjeneste
    Udendørs gudstjeneste
  • Takkeannonce
    Takkeannonce

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    24 maj.

    Pinsemorgen ved Uhre Kirke den 24. maj kl. 6.00

    Arrangør: Menighedsrådet i Uhre Kirke
    Sted: Uhre Kirke
    25 maj.

    Udendørs gudstjeneste ved Remisen

    Arrangør: Kirkerne i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give
    05 jun.

    Grundlovsdag 2026 med sognepræst Lone Vesterdal

    Arrangør: Kirkekontoret Brande
    Sted: Præstegårdshaven bag præstegården i Brande

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.