Gå til hovedindhold

God stemning på dialogmøde

16 af Ikast-Brande kommunes byrådsmedlemmer havde taget imod invitationen til aftenens dialogmøde i Blåhøj hallen, som havde samlet ca. 150 deltagere fra lokalområdet.

På dagsordenen var den mulige lukning af Blåhøj Skole og Kernehuset, som et byrådsflertal bestående af Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti og to tredjedele af Venstres byrådsgruppe før sommerferien besluttede at sende i høring. Det er ikke første gang, Blåhøj Skoles eksistens er til diskussion, men truslen om lukning har med et aktuelt elevtal på skolen på 79 elever og kommunens pressede økonomiske situation in mente næppe nogensinde tidligere været mere overhængende.

I Blåhøj har man nedsat fire arbejdsgrupper, der henholdsvis har haft fokus på dagtilbuddet, skolen, bosætning og miljøet, og de fire arbejdsgrupper spillede ud med flere konstruktive forslag for at bevare skole og børnehave i Blåhøj.

Bl.a. blev et samarbejde mellem Kernehuset og den private puljepasningsordning Lystersminde nævnt som en mulighed, og en frivillig "mini-pedelordning" blev bragt på bane, ligesom en "studietur" til Ådum havde inspireret skolegruppen. I Ådum driver man den lokale folkeskole på vilkår, der minder meget om en friskole.

Der var umiddelbart ingen politikere, der gav udtryk for den store lyst til at lukke Blåhøj Skole, men flere påpegede de økonomiske udfordringer, ligesom det faldende elevtal blev brugt til at sætte spørgsmålstegn ved, om man på sigt kan opretholde kvaliteten i undervisningen.

Beslutningen om Blåhøj Skoles og Kernehusets skæbne træffes på førstkommende møde i Børne- og Undervisningsudvalget, hvorefter den skal godkendes af det samlede byråd.

Afslutningsvis kunne ordstyrer Sten Tøttrup og beboerforeningens formand, Lotte Hansen, med rette takke for en god og sober debat, hvor der blev lyttet på begge sider. 

Læs hele reportagen fra dialogmødet i Blåhøj hallen i næste uges udgave af Brande Bladet.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Agroland
    Agroland
  • Billedegudstjeneste
    Billedegudstjeneste
  • Brande Højskole
    Brande Højskole
  • Familie & Samfund
    Familie & Samfund
  • Brande Camping
    Brande Camping
  • BGU
    BGU
  • SIM Brande
    SIM Brande
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Affaldsindsamling
    Affaldsindsamling
  • Din Tandlæge
    Din Tandlæge
  • Brande Brillecenter
    Brande Brillecenter
  • Sogneaften
    Sogneaften
  • Oplevelser i remisen
    Oplevelser i remisen
  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    08 apr.

    Billedgudstjeneste i Brande Kirke

    Arrangør: Jesper R. Jespersen og Arne Holst-Larsen
    Sted: Brande Kirke
    09 apr.

    Social profil i Give Steel - foredrag i Kræftens Bekæmpelse Ruskjærholm

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande (Se annonce i FOCUS uge 4)
    Sted: Kræftens Bekæmpelse, Ruskærvej 19, Bording
    09 apr.

    Ønskekoncert i Remisen med Sacha Dupont

    Arrangør: Remisen Brande
    Sted: Remsien Brande
    14 apr.

    Familie & Samfund holder modeshow med Chic på Danhostel i Brande

    Arrangør: Familie & Samfund
    Sted: Danhostel i Brande
    16 apr.

    Generalforsamling Brande Højskole

    Arrangør: Brande Højskole
    Sted: Foredragssalen Brande Højskole

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.