Skip to main content

Frie skoler skaber balance i Danmark og liv i lokalsamfundene

Hanne Ringgaard Møller

Af Hanne Ringgaard Møller, folketingskandidat i Vestjyllands storkreds for Radikale Venstre.

Igennem de sidste 17 år er antallet af friskoler støt steget. Mange pga. af, at folkeskolerne er lukket ned i de små landdistrikter, hvor forældre og lokale ildsjæle herefter har taget over for at fastholde det lokale nærdemokrati.

I et udspil fra Socialdemokraterne vil man sænke den såkaldte koblingsprocent fra de nuværende 76 % til 71%. Det er al ære værd, at Socialdemokratiet vil putte flere penge i folkeskolen, men at tage pengene fra de frie skoler vil skabe nogle ganske andre udfordringer, som det måske er værd lige at tage med på det store samfundsøkonomiske regnebræt. Hvis man skal forklare friskoleforældrene på landet, at de nu skal til at betale en endnu højere pris for at sende deres børn i det, der ofte er den nærmeste skole, så kan det godt være at flere vil påpege, at de jo sådan set i forvejen har betalt 100% til folkeskolen via skatten og derudover må betale ekstra for det skoletilbud de ønsker til deres barn. I det Radikale Venstre vil vi gerne fastholde de 76% og vi vil gerne gå ind i en forhandling om at procentsatsen skal stige til 80 %

Hvis man vil mere liv på landet, så skal man nok overveje grundigt, om man strammer for hårdt om halsen på nogle af dem, der både tiltrækker og fastholder liv uden for byerne. Det gør friskolerne.

Vi ønsker både en bedre folkeskole, her er afsat midler i det budget (1 milliard) vi har udarbejdet og at støtten til friskolerne fastholdes.

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Camp
    Camp
  • sport
    sport
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper

    Kalender

    17 Dec.

    Ekstraordinær generalforsamling Blåhøj Energiselskab

    Arrangør: Blåhøj Energiselskab
    Sted: Blåhøj Energiselskab, Sdr. Ommevej 38, Blåhøj
    05 Jan.

    Nytårskur i Aktivitetscentret Brande

    Arrangør: Aktivitetsrådet Brandlundparken
    Sted: Brandlundparken i Brande
    14 Jan.

    Generalforsamling i Brande Senior Bowling

    Arrangør: Brande Senior Bowling
    Sted: Big Bowl Center i Brande
    23 Jan.

    Koncert i Drantum Forsamlingshus ed The Mukherjee Development

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.