Gå til hovedindhold

Fremtiden kalder på flere faglærte - det kræver politisk handling

Kasper Pauli Pedersen

Af Kasper Pauli Pedersen, byrådsmedlem for Socialdemokratiet,

Birthe Sørensen, byrådsmedlem for Socialdemokratiet og

HC Jørgensen, byrådskandidat for Socialdemokratiet

Stort set alle prognoser peger på, at vi i fremtiden kommer til at mangle faglærte i Danmark og skønnet er, at vi allerede i 2025 vil mangle op imod 70-85.000 faglærte.

Det ønsker Socialdemokratiet Ikast-Brande at gøre noget ved og derfor var vi også ganske godt tilfredse med, at et samlet byråd tidligere i år vedtog at hæve ambitionerne for antallet af unge i Ikast-Brande der tager en erhvervsuddannelse.

Gode intentioner gør det bare ikke alene og derfor har vi foreslået, at vi i forbindelse med vedtagelsen af en ny udbudspolitik for kommunen skulle stille håndgribelige krav til de virksomheder, som varetager opgaver for os, desværre fandt det ikke opbakning hos de borgerlige partier, sidst det blev behandlet i byrådet. Det er beklageligt.

Helt konkret ønsker vi, at der skal indføres uddannelseklausuler der betyder, at vi vil stille krav om, at for hver 10. faglærte skal der også være en lærling i de virksomheder, som vi engagerer i kommunale opgaver. Det handler om ret og pligt, hvor vi sammen tager ansvar for den vej vi som fællesskab vil.

Det er et samfundsansvar, at vi sammen løfter opgaven at ruste Ikast-Brande og hele Danmark til fremtiden. Det at stille krav til vores virksomheder er både godt for vores lokalsamfund, vores virksomheder og den enkelte.

Det er godt for vores lokalsamfund, at vi bidrager til, at der er flere praktikpladser og dermed løfter uddannelsesniveauet generelt. Det er godt for vores virksomheder, at de der løfter et uddannelsesansvar honoreres herfor og det er godt for den enkelte, at de får en uddannelse og dermed større sikkerhed på et arbejdsmarked i hastig forandring.

Vi har et fælles ansvar for fremtiden, og derfor stopper diskussionen selvfølgelig heller ikke her. Vi vil forfølge dagsordenen sag for sag - for selv på vores byggerier til trecifrede millionbeløb i dag, har vi ikke vished for, at det betyder praktikpladser og netop derfor vil vi også kræve en revidering af udbudspolitikken på den anden side af et valg, hvis vælgerne giver os mandat hertil. 

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Forårskoncert
    Forårskoncert
  • Uhre Kirke
    Uhre Kirke
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • Drantum Loppemarked
    Drantum Loppemarked
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Brande Golfklub
    Brande Golfklub
  • MES
    MES
  • camp 19
    camp 19

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    12 maj.

    Forårskoncert i Brande Kirke

    Arrangør: Organisterne og aktivitetsudvalget
    Sted: Brande Kirke
    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    24 maj.

    Pinsemorgen ved Uhre Kirke den 24. maj kl. 6.00

    Arrangør: Menighedsrådet i Uhre Kirke
    Sted: Uhre Kirke
    25 maj.

    Udendørs gudstjeneste ved Remisen

    Arrangør: Kirkerne i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.