Skip to main content

Forstår ikke skuffelsen

Helle Mathiasen

– Vi synes, det er et godt projekt, og vi glæder os til det, siger formand for Kultur- og Fritidsudvalget, Helle Mathiasen (Å) om den street art-festival i Brande i dagene 3.-5. juli, som udvalget på sit møde mandag bevilgede 50.000 kroner til.

For hende giver det rigtig god mening at afholde festivalen samtidig med BIF-Cup, hvor der i forvejen er mange mennesker i byen.

– Det giver en ny dimension til Brande, mener hun. Til gengæld er hun temmelig uforstående overfor Lions’ skuffelse over beløbet.

- 50.000 kr. er mange penge. Vi kan på ingen måde finde mere. Vi har lige skullet finde besparelser for 100 mio., og andre er blevet reduceret, forklarer hun og nævner den internationale art-workshop i Gludsted som eksempel.

Udvalgets pulje til denne type formål er på ca. 400.000 kr., og der resterer endnu 2 ansøgningsrunder. Faktisk er ansøgningen fra Lions indkommet for sent i forhold til de nye ansøgningskriterier, men ansøgningen er blevet behandlet alligevel.

Med hensyn til indgåelsen af et partnerskab oplyser Helle Mathiasen, at det ikke er praksis andre steder i kommunen, hvor netop f.eks. oprydningen er noget af det, der bliver klaret af frivillige kræfter. Og så minder hun om, at der ikke er tale om blivende, men midlertidige kunstværker.

Læs mere i Focus Ikast-Brande onsdag.

Politik

Kommentarer

Submitted by Bjarne Søgaard… (not verified) on Fri, 27 Feb 2015 - 12:59

Det er da et helt forrygende godt initiativ. Det falder jo i god tråd med gavlmalerier, kunstner-workshop o.s.v. Til dem der forbinder street art med grafitti og hærværk, så tjek evt. denne hjemmeside, og se hvad street-art er når det er bedst :http://www.streetartutopia.com/.

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Camping 25
    Camping 25
  • Sommerfest
    Sommerfest
  • Foreningsside i Brande Bladet
    Foreningsside i Brande Bladet
  • Foreningsside
    Foreningsside

    Kalender

    28 Aug.

    Martin Kanstrup - En komisk musikalsk rejse gennem hverdagen

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    29 Aug.

    Poul Krebs med band

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    09 Oct.

    Huxi Bach - ufatteligt

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    24 Oct.

    Rasmus Nøhr - Tid til mirakler

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    21 Nov.

    Koncert med Rasmus Walther på Hotel Dalgas

    Arrangør: BrandeRocker
    Sted: Hotel Dalgas, Storegade, Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.