Formandsskifte hos fjernvarmen
Jakob Kristensen
Efter 16 år som formand for Brande Fjernvarme har Henrik Kraglund overladt depechen til Jakob Kristensen.
Allerede på sidste års generalforsamling var der lagt op til et skift på formandsposten, men ved den lejlighed indvilgede Henrik Kraglund i at fortsætte som formand, indtil en afløser var kørt i stilling. Den seneste generalforsamling 23. april udløste genvalg til både Jens Studsgaard, Jakob Kristensen og Martin H. Mortensen, og bestyrelsen har efterfølgende konstitueret sig med Jakob Kristensen som ny formand med virkning fra 1. juni. Jens Studsgaard fortsætter som næstformand, mens Thomas Tøttrup, der indtrådte i bestyrelsen som suppleant sidste år, er udpeget som ny sekretær.
41-årige Jakob Kristensen blev indvalgt i Brande Fjernvarmes bestyrelse for 2 år siden. Han var tidligere i en årrække ansat ved Siemens Gamesa og siden hos ENABL, inden han tidligere i år skiftede til en stilling ved Grindsted-virksomheden Sealing System
Henrik Kraglund, der blandt meget andet er en af initiativtagerne til den årlige street art-festival i Brande og i perioden fra 2018 - 2021 repræsenterede Fælleslisten i byrådet, blev valgt ind i fjernvarmebestyrelsen i Brande i 2009. Allerede året efter blev han udpeget som formand, et hverv han med et aldrig svigtende engagement har bestridt uafbrudt lige siden.
Ved hans tiltræden udgjorde antallet af forbrugere (tilsluttede målere) godt 1.000 – nu nærmer antallet sig med hastige skridt 2.400. I samme periode er både fjernvarmeproduktionen og administrationen flyttet fra det gamle værk på Præstevænget til nyopførte lokaler på Mylius-Erichsensvej, hvor en splinterny fliskedel blev taget i brug i slutningen af 2011. Siden er fliskedlen blevet suppleret med først en varmepumpe og senest en elkedel, mens naturgaskedlen nu er reduceret til backup i ekstraordinært kolde perioder.
