Skip to main content

Forligsbrud så det kan ses og mærkes

Ved budgetforliget i forrige byrådsperiode, som Anders Udengaard refererer, blev der indgået forlig om udbygning af Engparken i Brande. SF, Socialdemokraterne og Venstre vedgår sig at det gælder ikke længere, det kan man da kalde løftebrud af værste slags.
Der er pt. 3 ledige pladser i Brande, derfor vil SF, Socialdemokraterne og Venstre stoppe udbygningen. Når man vil fravælge udbygningen, fordi der pludselig er 3 ledige pladser, kan man vel også forestille sig at der lige så hurtigt kan blive større behov end der er ledige pladser, man har åbenbart ikke overblik over fremtidige behov. Kan man forestille sig at eks. Ikastborgere bliver sendt til andre byer i kommunen som Brandeborgere har været udsat for, næppe. Der er allerede nedlagt en institution i Brande med 11 pladser, Åparken.
Når man tænker så kortsigtet som der givetvis bliver gjort, dermed mener jeg, kommunen har opkøbt grunde til udbygningen uden at have undersøgt, er der behov for flere pladser i Brande, det kan man da kalde hovsa-politik. Samtidig er en servicestation som kommunen har opkøbt nedlagt, med efterfølgende mistede arbejdspladser. Er det god politik at det er en kommunal opgave at opkøbe ejendomme, som efterfølgende ligger hen uden nogen planer og formål fremover.
Tænk jer lige om, ingen ved hvornår der bliver mangel på pladser i Brande, det er uomtvistelig. Kommunen ved det slet ikke.
Så kære borgmester Carsten Kissmeyer, stå ved aftalen, og gennemfør projektet som aftalt og budgetteret.
Ole Deigaard
Formand for Brande Borgerforening

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Camp
    Camp
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • sport
    sport

    Kalender

    17 Dec.

    Ekstraordinær generalforsamling Blåhøj Energiselskab

    Arrangør: Blåhøj Energiselskab
    Sted: Blåhøj Energiselskab, Sdr. Ommevej 38, Blåhøj
    05 Jan.

    Nytårskur i Aktivitetscentret Brande

    Arrangør: Aktivitetsrådet Brandlundparken
    Sted: Brandlundparken i Brande
    14 Jan.

    Generalforsamling i Brande Senior Bowling

    Arrangør: Brande Senior Bowling
    Sted: Big Bowl Center i Brande
    23 Jan.

    Koncert i Drantum Forsamlingshus ed The Mukherjee Development

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.