Gå til hovedindhold

Folkeoplysning til hele kommunen

Naser Khader

DOF Brande/Nr. Snede Aftenskole, som har til opgaver at tilbyde folkeoplysende kurser og foredrag til hele Ikast-Brande Kommune, har nu programmet for første halvår 2017 klar.

- Det indeholder et væld af spændende muligheder, så ingen behøver kede sig og være uoplyst i det kommende halvår, garanterer skoleleder Morten Colbert. I programmet finder man blandt andet en række helt nye tilbud som ”Krop og kost i balance” i Klovborg ved Hanne Svendsen og et mindfulnesskursus i Brande ved Ulla Sørensen.

På foredragssiden byder DOF på foredrag med Naser Khader (billedet) i Nr. Snede, med antropologen Dennis Nørremark i RemisenBrande og med tidligere PET-chef Hans Jørgen Bonnichsen i Ikast.

Derudover byder DOF stadig på ”gamle kendinge” som madlavning for mænd i Brande og Blåhøj (dog med nye undervisere), grønne madlavningskurser i Brande, yoga og varmtvands-træning i Brande, korundervisning i Nr. Snede og Ikast og engelskundervisning i Brande.

DOF Brande/Nr. Snede Aftenskole har altså tilbud til alle borgere i Ikast-Brande Kommune.

- Vi håber, at borgerne har lyst til at bruge de lokale tilbud, vi udbyder. Der er mulighed for at blive klogere, sundere, gladere, siger Morten Colbert og fortsætter:

- Vi forsøger hele tiden at udvikle os – og er spændte på, hvordan vores nye tiltag bliver modtaget. Vores samlede kursus- og arrangementstilbud er beskrevet på vores hjemmeside, www.dof-brande.dk.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Agroland uge 1
    Agroland uge 1
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Anne Dolmer
    Anne Dolmer
  • Søby Musical
    Søby Musical
  • Grundlovsdag
    Grundlovsdag
  • MES
    MES

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give
    05 jun.

    Grundlovsdag 2026 med sognepræst Lone Vesterdal

    Arrangør: Kirkekontoret Brande
    Sted: Præstegårdshaven bag præstegården i Brande
    07 jun.

    Afskedsgudstjeneste med Anne Dolmer

    Arrangør: Menighedsrådet i Brande
    Sted: Brande Kirke
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.