Gå til hovedindhold

Første spadestik til endnu en perle i Brande

Padelcenter i Brande

Hele seks mand tog første spadestik. Fra venstre Carsten Christensen, Brande Hallernes bestyrelse, Chresten Moos Petersen fra KT Erhvervsbyg, Peter Stubkjær, borgmester Ib Lauritsen, Morten Mathiassen og Jens Pedersen fra initiativgruppen.

Af Villy Guldbrand Jensen

Lørdag formiddag blev der taget første spadestik til Brande Padel Arena, der bliver placeret mellem Brande Hallerne og Artium og samtidig løser problemet med sammenbygningen af netop Artium og Brande Hallerne.

Morten Mathiasen og Jens Pedersen fra initiativgruppen bød de mange fremmødte velkommen og fortale om processen, der startede i efteråret 2024, og små 18 måneder senere nu bliver ført ud i livet.

- Det har været både vildt og spændende men også med store udfordringer, fortalte Morten Mathiassen, men i dag er vi vildt glade og stolte over at have nået målet.

Jens Pedersen fortalte at den store udfordring var at finde økonomien til padel arenaen.

- Vi skulle finde rigtig mange penge, men til vores store glæde tilbød familien Stubkjær at donere 15 millioner til projektet. Det er vi utroligt taknemmelige for.

Det udløste store klapsalver fra de fremmødte.

- Vi har også fået donationer fra firmaerne Welcon, Månsson og Superwood og et flot beløb fra Ikast-Brande Kommune.

Det gør at vi nu kan starte byggeriet af Brandes Padel Arena.

Marianne Oksbjerre, leder af Brande Hallerne, der bliver den formelle ejer af det nye padelcenter, mente at byggeriet ville give en stor synergi og hun glædede sig over at man nu fik et stort mødelokale i hallerne.

Det havde man ønsket sig længe.

Borgmester Ib Lauritsen mindes ikke at have været med til første spadestik med så mange taler og så mange fremmødte.

Sidste taler var Peter Stubkjær: Jeg sætter en stor ære i som brandit at sætte noget i gang der vil sætte sit præg på Brande!

 

 

Padelcenter i Brande

Morten Mathiasen og Jens Pedersen fortalte om vejen frem til første spadestik for Brande Padel Arena.

Lokalnyt

Kommentarer

Indsendt af Tove Jensen (ikke efterprøvet) den søn, 22 mar 2026 - 12:44

Det er så dejligt med mennesker der gider bruge tid og energi på Brande

Indsendt af Ingelise Jørgensen (ikke efterprøvet) den man, 23 mar 2026 - 07:31

Hvor er vi heldige at ha peter stupkær i brande tak for ham

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Brande Golfklub
    Brande Golfklub
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • Uhre Kirke
    Uhre Kirke
  • MES
    MES
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Drantum Loppemarked
    Drantum Loppemarked
  • camp 20
    camp 20
  • Takkeannonce
    Takkeannonce

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    24 maj.

    Pinsemorgen ved Uhre Kirke den 24. maj kl. 6.00

    Arrangør: Menighedsrådet i Uhre Kirke
    Sted: Uhre Kirke
    25 maj.

    Udendørs gudstjeneste ved Remisen

    Arrangør: Kirkerne i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.