Gå til hovedindhold

Følg trygt den gule vej til Oz

I de kommende dage kan man opleve en nyfortolkning af ”Troldmanden fra Oz” i RemisenBrande. Forestillingen har titlen ”The Wiz”, og vejen til og fra Oz går ad den gule vej.

Handlingen i musicalen ”The Wiz” er i store træk den samme som forlægget, ”Troldmanden fra Oz”, men musikken er ny, og dialogen er blevet kraftigt opdateret.

Centralt i handlingen står Dorothy (Julie Nielsen), som bare gerne vil hjem til Kansas igen. På sin vej – den gule – møder hun først fugleskræmslet (Mia Meldgaard Aagaard), der så brændende ønsker sig en hjerne, derefter Blikmanden (Franz Pettersson), der drømmer om et hjerte (helst af guld) og til slut den ”farlige” løve (Mads Mortensen), der rent ud sagt er lidt af en pivskid – dyrenes konge mangler simpelthen mod.

Den gule vej fører kvartetten til Smaragdbyen, hvor troldmanden (Jørgen Lauridsen) hersker, men først må de igennem skoven og ikke mindst valmuemarken, hvor afgrøderne ikke ligefrem bliver brugt til at fremstille birkes.

Det kræver en pæn portion sangtalent, hvis man vil prøve kræfter med en musical som ”The Wiz”. Heldigvis råder Teaterkompagniet blandt meget andet også over lige præcis det i rigt mål. Især på spindesiden, hvor både Josefine Jørgensen som Perlemor, Mia Husum Poulsgaard som Glinda og Mia Meldgaard Aagaard som fugleskræmslet falder i ørerne, men også på herresiden bliver der sunget flot igennem af Franz Pettersson, der spiller Blikmanden, og Mads Mortensen, der i rollen som løven nærmest lyder som en ung Allan Mortensen (”Voldsom Volvo”).

Se mange flere billeder fra generalprøven her og læs hele reportagen i Brande Bladet tirsdag.

Kultur

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Ældre Sagen
    Ældre Sagen
  • camp 36
    camp 36
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Agroland
    Agroland
  • Forum Brande
    Forum Brande
  • Kirkekontoret
    Kirkekontoret

    Kalender

    10 sep.

    På tur til Indien. Foredrag med Hanne Folmer og Svend Erik Hansen

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande
    Sted: Ruskjærholm, Ruskærvej 19, Bording
    14 sep.

    Forum Brande offentligt møde

    Arrangør: Forum Brande
    Sted: Auditorium Artium Brande
    18 sep.

    Fredagscafe i Ældre Sagen med Ole Tang

    Arrangør: Ældre sagen i Brande
    Sted: Brande Hallerne hal C
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.