Skip to main content

Fødevareminister på økologisk lynvisit

Fredag var fødevareminister Mogens Jensen på rundtur til flere virksomheder i fødevarebranchen. Turen bragte blandt andet ministeren forbi Månsson A/S på Grarupvej i Brande, hvor indehaver Axel Månsson i løbet af tre kvarter viste rundt på en lille del af matriklen.

Mogens Jensen, der er valgt i Herning-kredsen, fik blandt andet hilst på nogle af Axel Månssons 200.000 økologiske høns, som hver har 4 kvadratmeter at boltre sig på. Til et hønsehus med 30.000 beboere hører der således en hønsegård på 12 hektar, som er beplantet med en blanding af popler og piletræer. Dem er rovfuglene nemlig ikke så vilde med at sætte sig i, forklarede Axel Månsson sin gæst, der ved selvsyn kunne konstatere, at hønsene enten tøffede rundt og skrabede lidt i jorden eller havde sat sig op på de nederste grene i træerne.  

Turen fortsatte gennem nogle af Månssons lager- og produktionshaller, hvor Mogens Jensen blandt andet fik set det fuldautomatiske løgsorteringsanlæg, som både scanner løgene for eventuelle dårligdomme og sorterer dem efter størrelse.

Inden besøget fortsatte med fremvisning af gårdbutikken og efterfølgende frokost – økologisk, naturligvis – nåede Mogens Jensen at svare på, hvad der havde overrasket ham mest under besøget.

– Størrelsen og teknikken, og at de arbejder på at producere så effektivt som muligt – økologisk. Vi leder efter opskriften på at fordoble økologien, hvilket er regeringens målsætning, og Axel siger, at det kan vi godt!

- Det er fantastisk at se, at man her på egnen kan drive et af de største økologiske landbrug i landet med så lækre varer og så effektivt, uddybede ministeren.

- Det kunne andre tage ved lære af – det har jeg i hvert fald! De har forstand på det, de laver, konstaterede Mogens Jensen.

Politik

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Camp
    Camp
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Foreningsside
    Foreningsside

    Kalender

    28 Nov.

    Fredagscafe i Sognegården

    Arrangør: Anne Dolmer og Aktivitetsudvalget
    Sted: Sognegården i Brande
    29 Nov.

    Julemarked i Thyregod

    Arrangør: Thyregod Fritidscenter og Thyregod spejderne og Thyregod Skole/FJUK
    Sted: Thyregod Hallen
    30 Nov.

    Familiegudstjeneste i Uhre Kirke

    Arrangør: Sognepræst Rie Mortensen og Uhre Menighedsråd
    Sted: Uhre Kirke
    30 Nov.

    Adventsgudstjeneste i Skærlund Kirke

    Arrangør: Arne Holst-Larsen og Menighedsrådet i Skærlund Kirke
    Sted: Skærlund Kirke
    04 Dec.

    Huskegudstjeneste i Brande Kirke

    Arrangør: Arne Holst-Larsen og Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.