Gå til hovedindhold

Flytning af Borgerservice

Sidder og læser i Brande Bladet, at borgerservice skal flyttes til biblioteket; den oplysning man får i Brande Bladet, er at alt skal foregå i Ikast såsom kørekort – pas, det eneste man kan få hjælp til er nogle simple ting, som borgerne i Brande slet ikke har brug for. Derved nedlægger de jo i realiteten borgerservice i Brande for så til næste år helt at nedlægge alt hvad der vedrører borgerservice i Brande.

Hvordan har de da tænkt sig at borgere fra Brande vil finde sig i det? Vi har da intet og jeg siger intet at komme til Ikast efter. Ikast er da en by, som man helst ikke vil besøge med sin gode vilje, og så tror politikerne, at de kan få os fra Brande til at komme til Ikast for at få kørekort samt pas fornyet? Aldrig i livet at jeg skal sætte mine ben i deres borgerservice.

Der vælger jeg et andet borgerservice i dette land, da man kan få kørekort samt pas fornyet i alle borgerservice i dette land – man kan jo fravælge Ikast, for at få det lavet et andet sted, der er jo kortere vej til f.eks. Herning end til Ikast.

Hvordan kunne det da i det hele taget komme på tale, at Brande Kommune skulle lægges sammen med Ikast?

Og efter sammenlægningen hvordan kan politikerne da få sig selv til at nedlægge et helt bysamfund på bekostning af en anden, som ligger geografisk dårlig for den anden by?

Og de besparelser de taler om er pebernødder i forhold til at have ca. 8000 personer, der er utilfreds med politikerne.

Borgerservice i dette land er for alle personer, også de der kommer udenbys fra, så kære borgere i gamle Brande Kommune I kan bruge alle landets Borgerservicer, ikke kun nødvendigvis i Ikast.

Niels Peder Højmose
Nordlundvej 158
Brande

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Søby Musical
    Søby Musical
  • Anne Dolmer
    Anne Dolmer
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Agroland uge 1
    Agroland uge 1
  • Grundlovsdag
    Grundlovsdag
  • Årets Brandit
    Årets Brandit

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give
    05 jun.

    Grundlovsdag 2026 med sognepræst Lone Vesterdal

    Arrangør: Kirkekontoret Brande
    Sted: Præstegårdshaven bag præstegården i Brande
    07 jun.

    Afskedsgudstjeneste med Anne Dolmer

    Arrangør: Menighedsrådet i Brande
    Sted: Brande Kirke
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.