Skip to main content

Far til fire vil på Borgen

Dansk Folkepartis lokalforening i Ikast-Brande valgte mandag den 26. maj Alex Uhrskov Rosenbæk til Folketingskandidat i Ikastkredsen.
- Sport- og arbejdsmarkedspolitik er mine politiske mærkesager, siger DF’s nye folketingskandidat i Ikastkredsen.
- Interessen for politik har været der i mange år, men det er først på det seneste, jeg har valgt at være top-aktiv, i øvrigt på adskillige opfordringer, siger han, der er gift og far til fire.
Dermed får DF en kandidat, der har styr på meningerne. Alex Uhrskov Rosenbæk er nemlig kørelærer og har sin egen forretning i den lille by, Vemb. Og så er han karateudøver og –lærer. Han startede selv Ulfborg karateklub i 1987. Siden blev han i 2009 Årets idrætsleder i Holstebro kommune og i 2012 blev han kåret til Årets gæve Vestjyde.
-Mit erhverv, min fritidsinteresse, min familie og nu også aktiv politiker giver ikke tid til meget mere, siger kandidaten, der dog nævner musik som biinteresse. Mine børn holder af at høre Rasmus Seebach. Det kan jeg så heller ikke undgå. Jeg er rent faktisk gået hen og blevet fan, slutter den nyvalgte DF’er.

Politik

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Camp
    Camp
  • sport
    sport
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper

    Kalender

    17 Dec.

    Ekstraordinær generalforsamling Blåhøj Energiselskab

    Arrangør: Blåhøj Energiselskab
    Sted: Blåhøj Energiselskab, Sdr. Ommevej 38, Blåhøj
    05 Jan.

    Nytårskur i Aktivitetscentret Brande

    Arrangør: Aktivitetsrådet Brandlundparken
    Sted: Brandlundparken i Brande
    14 Jan.

    Generalforsamling i Brande Senior Bowling

    Arrangør: Brande Senior Bowling
    Sted: Big Bowl Center i Brande
    23 Jan.

    Koncert i Drantum Forsamlingshus ed The Mukherjee Development

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.