Gå til hovedindhold

Fandt sjælden natsværmer på gaden

Natsværmer

Natsværmeren med navnet Dødningehoved (Acherontia atropos) overlevede ikke besøget i Uhre men om nogle måneder kommer den hjem til Belina igen.

Belina Nørberg, Uhrevej i Uhre, fandt 15 meter fra sin bolig en meget sjælden natsværmer med det danske navn Dødningehoved.

Natsværmeren var levende, men forkommen

Af Villy Guldbrand Jensen

- Jeg var uden for vores hus og på fortovet fandt jeg noget jeg i første gang troede var et blad. Det så farvestrålende ud og da jeg kiggede nærmere på det, kunne jeg se at det var en natsværmer, fortæller Belina Nørberg, der er meget naturinteresseret og kunne se at det var en art hun aldrig havde set før.

- Natsværmeren var levende med havde små vanddråber på vingerne. Jeg samlede den op og tog den med ind hvor jeg forsigtigt duppede vandet af vingerne, men jeg var i tvivl om hvordan jeg fik den på vingerne igen, så jeg skrev på Facebook om der var nogen der vidste hvad jeg skulle gøre, fortæller Belina Nørberg, der hurtigt fik mange beskeder og blev kimet ned.

Der var flere der kunne fortælle hvad den hed og andre havde gode råd til hvad jeg skulle gøre.

En kunne fortælle at det var dødningehovede natsværmeren og at den normalt kun lever i Afrika – og at man aldrig havde set den i Danmark før.

En mente ud fra de billeder jeg havde lagt ud, at det var en hun og at den sagtens kunne have æg i sig.

En anden foreslog at jeg gav den sukkervand og lagde den på køl.

På et tidspunkt ringede en familie fra Sjælland. De tilbød at køre til Uhre og hente den for at tage sig af den.

De ringede dog dagen efter at de havde hentet den og fortalte at den var død.

Nu bliver den konserveret og tørret i et par måneder og så får jeg den hjem igen, fortæller Belina Nørberg, der glæder sig til at natsværmeren kommer tilbage til Uhre hvor hun vil finde en plads til den.

 

 

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • BrandeRocker
    BrandeRocker
  • Uge 3
    Uge 3
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Meny Sdr. Omme
    Meny Sdr. Omme
  • Jette
    Jette

    Kalender

    23 jan.

    Koncert i Drantum Forsamlingshus ed The Mukherjee Development

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    27 jan.

    Baby salmesang i Brande Kirke

    Arrangør: Helle Søgaard
    Sted: Brande Kirke
    30 jan.

    Fredagscafe i Sognegården

    Arrangør: Arne Holst-Larsen
    Sted: Sognegården i Brande
    07 feb.

    Anders Blichfeldt på Hotel Dalgas

    Arrangør: BrandeRocker
    Sted: Hotel Dalgas Brande
    17 feb.

    Ordinær generalforsamling Uhre Vandvæk

    Arrangør: Uhre Vandværk
    Sted: Pakhuset ved Uhre Gl. Købmandsgård

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.