Gå til hovedindhold

Færre klagede i 2017

Ikast-Brande Kommune opgør hvert kvartal, hvor mange borgere, der har benyttet sig af muligheden for at indbringe kommunens afgørelser for Ankestyrelsen, og efter en kraftig stigning i 2016 er antallet faldet lidt igen i 2017.

82. Så mange borgere i Ikast-Brande indklagede i 2017 en kommunal afgørelse til Ankestyrelsen, og det er ni færre end i 2016. Året før klagede 53 over kommunens afgørelser, og i 2014 var tallet blot 43. Dengang blev 40 af kommunens afgørelser stadfæstet og blot en enkelt ændret, mens to blev enten hjem- eller afvist.

I 2015 blev 46 af kommunens 53 afgørelser blåstemplet af Ankestyrelsen, mens procentdelen faldt markant i 2016. Her blev 70,3 % af sagerne stadfæstet, 11 blev ændret og 16 enten hjem- eller afvist.

Sidste år var andelen af stadfæstelser med 65,9 % - altså knap to ud af tre – faldet til det hidtil laveste niveau, mens kommunens beslutning i syv sager blev omgjort og i hele 21 sager enten blev afvist eller hjemvist til fornyet behandling.

Langt de fleste sager stammer fra Borgerservice og omhandler typisk enkeltydelser, kontanthjælp eller førtidspension, hvor reglerne er blevet strammet markant indenfor de senere år.

Den resterende del af klagerne er over afgørelser i Jobcentret og fordeler sig nogenlunde ligeligt mellem områderne fastholdelse & rehabilitering samt job & opkvalificering (primært vedr. sygedagpengespørgsmål), som i 2016 blot modtog en enkelt klage. Til gengæld er antallet af klagesager indenfor fastholdelse & rehabilitering mere end halveret i 2017 sammenlignet med året før.

Årsagen til denne forskydning er blandt andet den omstrukturering, Jobcentret var igennem i sensommeren/efteråret 2016, hvor sagerne med de ledige på sygedagpenge blev flyttet fra fastholdelse & rehabilitering til job & opkvalificering, forklarer Ikast-Brande Kommunes på tværs-direktør Karen Heebøll.

Hun påpeger desuden, at tallene kan være følsomme for, hvordan og hvornår Ankestyrelsen behandler sagerne.

- Der kan være store udsving på, hvor mange vi modtager i perioder på året. Det kan skyldes, hvis Ankestyrelsen har stor tilgang af sager generelt eller har indsatser på bestemte type sager, forklarer hun.

Politik

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • camp 31
    camp 31
  • Søby Brunkulsmuseum
    Søby Brunkulsmuseum
  • Henning Nielsen
    Henning Nielsen
  • Troens Ord
    Troens Ord
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Sommerfest i Drantum
    Sommerfest i Drantum
  • Søby Brunkulsmuseum
    Søby Brunkulsmuseum
  • Biomar
    Biomar
  • Søby Brunkulsmuseum
    Søby Brunkulsmuseum

    Kalender

    01 aug.

    Sommerfest i Drantum

    Arrangør: Bestyrelsen for Drantum Forsamlingshus
    Sted: Sportspladsen i Drantum
    11 aug.

    Drop-in Alpha med Troens Ord

    Arrangør: Troens Ord
    Sted: Storegade 24, Brande
    18 aug.

    ASC audit Biomar

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    19 aug.

    AUC audit Biomar

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    20 aug.

    ASC audit på Biomar i Brande

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.