Fundament af stål

Mens EU har igangsat handlingsplan for at styrke europæisk stålproduktion, kan Give Stålspær A/S i Brande fejre 10 års jubilæum og en titel som gazellevirksomhed.
EU’s stålproduktion er faldet til det halve siden 2001. Et højt serviceniveau, teknologiske kompetencer, effektivitet og produkter af høj kvalitet har været vejen til vækst for Give Stålspær A/S i et ellers trængt marked.
I Brande produceres et produkt, der i EU anses som værende et af de vigtigste indsatsområder inden for beskæftigelse, økonomi og udvikling. Men efterspørgslen på stål er grundet den økonomiske krise lav i Europa med den konsekvens, at mange fabrikker har måttet lukke eller står over for lukning.
Hos Give Stålspær A/S oplever man ikke de globale udfordringer. Med en kåring som gazellevirksomhed i 2013 og en vækst på 489% i løbet af de seneste tre år er virksomheden i markant vækst. Give Stålspær A/S tilskriver selv kvalitet og konkurrencedygtige priser som de vigtigste parametre for sin vækst på et udfordret marked:
- Vi står i dag på det fundament, som vores kompetente medarbejdere igennem de sidste 10 år har lagt. Vi står stærkt på konkurrenceparametre som EU-certificeringer, højt serviceniveau, teknologiske kompetencer, effektivitet og produkter af høj kvalitet. Når vi på fredag kan fejre vores 10 års jubilæum, bliver det med et tilbageblik på 10 år med massiv udvikling, udtaler Teil Beckmann, salgsdirektør i og medejer af Give Stålspær A/S.
Læs mere i Focus Ikast-Brande onsdag.
Tilføj kommentar