Skip to main content

Engageret David Trads på højskolen

Han kunne næsten ikke få stoppet, da han først kom i gang. I over en time fortalte journalist og kommentator David Trads dybt engageret om sit syn på den igangværende amerikanske valgkamp - først og fremmest den ene af kandidaterne, ”The Donald” – da han onsdag besøgte Brande Højskole.

Foredraget skulle egentlig først have fundet sted i aften, men var rykket frem til om formiddagen, og det var en meget veloplagt David Trads, der hudflettede de to kandidater, primært ”voksenbabyen” Donald Trump, som han erkendte, at han selv – ligesom mange andre - havde afskrevet i kampen om at blive nomineret som det republikanske partis kandidat.

– Han er væk om et par uger, lød David Trads’ første analyse, da rigmanden i sin tid gjorde sin entré på den politiske scene og efter Trads’ mening omdannede den til lidt af et freakshow.

Sine egne politiske sympatier lagde David Trads ikke skjul på, men han ser dog også svagheder hos sin egen foretrukne kandidat, Hillary Clinton:

- Hun ER jo eliten – og så er hun ikke ret god til at engagere folk, lød skudsmålet om den demokratiske præsidentkandidat.

Læs mere i næste uges udgave af Brande Bladet.

Politik

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • sport
    sport
  • 50
    50

    Kalender

    17 Dec.

    Ekstraordinær generalforsamling Blåhøj Energiselskab

    Arrangør: Blåhøj Energiselskab
    Sted: Blåhøj Energiselskab, Sdr. Ommevej 38, Blåhøj
    05 Jan.

    Nytårskur i Aktivitetscentret Brande

    Arrangør: Aktivitetsrådet Brandlundparken
    Sted: Brandlundparken i Brande
    23 Jan.

    Koncert i Drantum Forsamlingshus ed The Mukherjee Development

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.