Gå til hovedindhold

En perfekt mandag

Et af spørgsmålene i Brande Bladets nytårsquiz gik på, om Brande-knægten Rasmus Nissen Kristensen ville få debut på det danske A-landshold i løbet af 2017.

Så langt nåede ”NK” dog ikke, men 2017 bød på et par markante skridt op ad karrierestigen for den nu 20-årige kantspiller med en fortid som ungdomsspiller i Brande IF.

Ved sommerens EM-slutrunde i Polen blev det til en enkelt kamp for truppens yngste spiller, en kamp der i øvrigt resulterede i Danmarks eneste sejr ved slutrunden på 4-2 over Tjekkiet.

I alt er den blonde kantspiller nu noteret for 12 U21-landskampe og 31 ung-domslandskampe totalt og trods sin position på banen ikke færre end ni scoringer. Heraf er de seks sat ind for U21-landsholdet, hvilket giver et for en forsvarsspiller usædvanligt højt scoringsgennemsnit på præcis 0,5 mål pr. kamp.

Mandag havde Rasmus NK så en af den slags dage, som alle elitesportsfolk formentlig drømmer om: Først blev han som den ene af i alt fem FCM-spillere udtaget til Ligalandsholdets tur til Abu Dhabi i første halvdel af januar, og mandag aften var han så med resten af FCM-holdet en tur i Randers for at spille årets sidste superligakamp.

Med en stensikker 4-0-sejr over superligaens aktuelle agterlanterne, kriseramte Randers FC, overhalede FC Midtjylland Brøndby og overtog superligaens førsteplads, og FCM overvintrer dermed helt i front for Danmarks bedste fodboldrække.

Og alt sammen på en mandag…

Sport

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • camp 21
    camp 21
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Agroland uge 1
    Agroland uge 1
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Udendørs gudstjeneste
    Udendørs gudstjeneste
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • MES
    MES
  • Uhre Kirke
    Uhre Kirke
  • Grundlovsdag
    Grundlovsdag
  • Søby Musical
    Søby Musical

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    24 maj.

    Pinsemorgen ved Uhre Kirke den 24. maj kl. 6.00

    Arrangør: Menighedsrådet i Uhre Kirke
    Sted: Uhre Kirke
    25 maj.

    Udendørs gudstjeneste ved Remisen

    Arrangør: Kirkerne i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give
    05 jun.

    Grundlovsdag 2026 med sognepræst Lone Vesterdal

    Arrangør: Kirkekontoret Brande
    Sted: Præstegårdshaven bag præstegården i Brande

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.