Gå til hovedindhold

Dina Raabjerg folketingskandidat for de Konservative

Dina Raabjerg

På et internt møde i storkredsens bestyrelse udpegede Det Konservative Folkeparti den 15. juni Dina Raabjerg som kandidat til næste folketingsvalg. Dette sker efter et valg i 2019, hvor Det Konservative Folkeparti fik en pæn fremgang, og hvor partiet fik hele 2 vestjyske medlemmer med sig ind i Folketinget.

- Jeg har kendt Dina i en årrække og har set, hvordan hun først til lokalvalget i 2017 og senere i til EU-Parlamentsvalget utrætteligt har kæmpet for at gøre konservative værdier og holdninger kendte, fortæller Tomas Bjerre, der er formand for vælgerforeningen i Ikast-Brande.

- Dina er flittig og loyal, og hun besidder en imponerende viden om, hvordan tingene fungerer. Og det, hun ikke allerede ved, sætter hun sig ind i. I lokalforeningen er vi derfor meget glade for storkredsens beslutning, fortsætter han.

Dina arbejder med salg og udvikling af forretning i IT-virksomheden Systematic. Hun har imidlertid også en lang karriere bag sig fra den offentlige sektor, hvor hun bl.a. har været økonomichef. For nylig var hun med til at starte en vestjysk afdeling af netværket ”Bestyrelseskvinder”, hvor en række lokale erhvervskvinder er medlem.

Politisk interesserer Dina sig især for bæredygtighed (klima og miljø), udvikling og innovation foruden økonomisk politik, idet en sund økonomi er fundamentet for et land med en høj velstand og velfærd, som hun siger.

Politiske fokusområder

I øjeblikket er Dina særlig optaget af, hvordan årelange centraliseringer er ved at ødelægge vækst og muligheder udenfor de store byer. Det er ikke længere i Industri-Danmark, man først ser vækst; den slags er flyttet til det, hun kalder for ”Den jyske guldkyst” (Østjylland) og Storkøbenhavn. Tilbage sidder borgerne i Udkants-Danmark i ”hus til halsen”, og det kan ikke blive ved med at gå, mener hun.

- Vi er nødt til at vende den udvikling, hvis vi ikke skal stå med et splittet Danmark, som vi ser det i lande som f.eks. Polen og Storbritannien.

Dina er gift med Bjarne, der er biografchef i Ikast, hvor de er bosat. Parret har 3 børn: Katharina, Alexander og Nicklas. 

 

Politik

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Brande Golfklub
    Brande Golfklub
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • Uhre Kirke
    Uhre Kirke
  • MES
    MES
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Drantum Loppemarked
    Drantum Loppemarked
  • camp 20
    camp 20
  • Takkeannonce
    Takkeannonce

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    24 maj.

    Pinsemorgen ved Uhre Kirke den 24. maj kl. 6.00

    Arrangør: Menighedsrådet i Uhre Kirke
    Sted: Uhre Kirke
    25 maj.

    Udendørs gudstjeneste ved Remisen

    Arrangør: Kirkerne i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.