Gå til hovedindhold

”Det gamle sygehus” og Birkehuset inddrages til flygtninge

Ikast-Brande Kommunes arbejdsmarkedsudvalg, som den slags sager henhører under, skal på fredag tage stilling til, om en del af Vandrerhjemmet fremover skal anvendes til bolig for flygtninge.

I øjeblikket råder kommunen 2 adresser i Ikast by, hvor flygtninge kan placeres midlertidigt. Derudover benyttes der også almindelige lejligheder i primært Nr. Snede- og Ikast-området til dette formål. Der er i øjeblikket ca. 35 flygtninge, der er midlertidig boligplaceret.

Ikast-Brande Kommune vurderer, at behovet for midlertidige boliger må forventes at stige, da der modtages mange enlige, og den integrationsydelse, de modtager, levner ikke de store muligheder for at kunne finde en bolig, der matcher den økonomi, de har til rådighed.

”Det gamle sygehus” i Brande har plads til ca. 30 personer, og i Birkehuset, der i modsætning til den gamle sygehusbygning vurderes som indflytningsklar, vil der være plads til 8-10 personer.

Læs mere om sagen i Brande Bladet onsdag.

Politik

Kommentarer

Indsendt af Lars Birchow Heide (ikke efterprøvet) den søn, 4 dec 2016 - 19:19

Jeg undre mig over forløbet fra vores viceborgmester i dette. Jeg har gennem en tidligere fællesliste politiker gjort det klart at vi lone og lars Heide kunne tænke os at bevare det gamle sygehus og også forhandle om vandrehjemmet.
Vi har dog aldrig hørt tilbage fra viceborgmesteren hvilket jeg nu forstår, det er en bedre forretning at leje ud til flygtninge dog er vi aldrig blevet spurgt om vores hensigt med vandrehjemmet/sygehuset

Lars Birchow Heide

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Søby Musical
    Søby Musical
  • Anne Dolmer
    Anne Dolmer
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Agroland uge 1
    Agroland uge 1
  • Grundlovsdag
    Grundlovsdag
  • Årets Brandit
    Årets Brandit

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give
    05 jun.

    Grundlovsdag 2026 med sognepræst Lone Vesterdal

    Arrangør: Kirkekontoret Brande
    Sted: Præstegårdshaven bag præstegården i Brande
    07 jun.

    Afskedsgudstjeneste med Anne Dolmer

    Arrangør: Menighedsrådet i Brande
    Sted: Brande Kirke
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.