Skip to main content

De røde næsers dag

2. pinsedag havde hospitalsklovnen Filop taget turen helt fra klovneskoven (som ligger lige udenfor Thyregod) til Brande Stadion, hvor der for første gang skulle afholdes Klovneløb.

Klovneløbet, der i år kan fejre 10-års jubilæum, bliver afholdt landet over for at samle penge ind til hospitalsklovnenes arbejde, og når Filop ikke spreder stemning og højt humør i forbindelse med løb, er det da også netop dette, hun optræder som.

I Brande var det Nanna Christoffersen, der havde taget initiativ til at få byen på Klovneløbskortet, og med knap 90 deltagere blev premieren en pæn succes.

- Det gik over al forventning, lød det efterfølgende fra Nanna, der fortæller, at hun har fået meget ros for arrangementet, som hun derfor regner med at gentage til næste år.

Satte man forud for starten ved middagstid sin lid til vejrudsigten, var der ellers ikke meget der tydede på, at vejrguderne generelt er hospitalsklovne specielt venligt stemt, men da det kom til stykket, holdt skyerne stort set tæt, så deltagerne kunne nå rundt på de to ruter på henholdsvis knap 2 og knap 5 km uden at blive totalt gennemblødt – med mindre man da som et par af drengene på den korte rute fandt ud af, at der var en chance for at komme først i mål; i deres tilfælde skyldtes de røde kinder og fugtige pander sved efter en heftig slutspurt.

Se flere billeder fra Klovneløbet i galleriet nederst på forsiden.

Sport

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Rahbek
    Rahbek
  • Camping 34
    Camping 34

    Kalender

    20 Aug.

    Ældregudstjeneste og kaffebord

    Arrangør: Præsterne i Brande
    Sted: Brande kirke
    20 Aug.

    Pilgrimsvandring fra Skærlund til Uhre

    Arrangør: Rie Mortensen
    Sted: Skærlund kirke
    21 Aug.

    Own Awten i Blåhøj

    Arrangør: En række butikker og firmaer i Blåhøj
    Sted: På pladsen ved Blåhøj El
    21 Aug.

    Brande Jubilæumskor øver til jubilæumskoncert den 31. august i Remisen

    Arrangør: Jan Glud Østergård og Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård
    22 Aug.

    Uhre byfest

    Arrangør: Uhre Udviklingsråd & Uhre GIF
    Sted: Se annonce i Brande Bladet

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.