Gå til hovedindhold

De første 100 valgplakater er pillet ned

Siden 4. maj kl. 12 har det været lovligt at hænge valgplakater til Europa-Parlamentsvalget op, og præcis en uge senere var det så folketingskandidaternes tur til at indtage lygtepæle m.v.

Det er imidlertid ikke alle plakater, der er blevet hængende. Nogle er blevet ofre for vind og vejr, andre har fået uautoriseret – og givetvis uønsket – hjælp til at komme ned, mens rundt regnet 100 valgplakater er blevet fjernet af kommunens entreprenørafdeling. Det oplyser Ikast-Brande Kommunes nyudnævnte chef for erhverv, bosætning og fritid, Lone Jager Neldeberg, som er en del af valgsekretariatet.

Desuden har man fra kommunens side taget kontakt til de respektive partiforeninger for at indskærpe reglerne, oplyser hun videre, men det er dog langtfra alle, der har helt styr på dem. For eksempel er de nuværende lygtepæle i Storegade præcis 5 centimeter for lave til, at man lovligt kan hænge en valgplakat med standardmål op i dem, men andre steder kniber det langt mere med at overholde kravet om, at der skal være 230 centimeter mellem plakaternes underkant og underlaget.

Mange plakater har således ”mistet pusten” og er gledet ned ad de lygtepæle, de er blevet placeret i, endda selvom de fleste lygtepæle er koniske, altså tykkere for neden end for oven.

Lone Jager Neldeberg oplyser, at der primært er to årsager til, at valgplakater er blevet fjernet: Dels manglende overholdelse af højdekravet, dels er nogle blevet vurderet som værende trafikfarlige. De sidstnævnte har typisk været placeret i rundkørsler.

Hun oplyser desuden, at byrådet har vedtaget at give en generel dispensation, så kandidaterne ved søndagens valg til Europa-Parlamentet kan vente til efter folketingsvalget 5. juni med at fjerne deres valgplakater. Dermed slipper de frivillige for at kravle rundt i lygtepælene to gange.

Ingen regning

Ingeniør Helle Lunding-Møller fra Ikast-Brande Kommunes Drift- og anlægsafdeling oplyser, at 80 plakater er blevet pillet ned, fordi de skjulte fodgængere ved fodgængerfelterne på Østergade og Vestergade i Ikast.

18 er nedtaget, fordi de var opsat i rundkørsler i Bording, Nørre Snede og Ejstrupholm, hvor den tilladte hastighed er højere end 60 km/t på mindst en tilkørselsvej i hver rundkørsel, og yderligere 12 er nedtaget, fordi de generede oversigten i kryds i Brande langs Stationsvej og Herningvej

Derudover er der nedtaget 20 plakater for andre arrangementer, som dels var placeret på nogle af de førnævnte strækninger, dels langs Vejlevej i Brande.

- Hver enkelt plakat, der er nedtaget, er vurderet i forhold til trafiksikkerhed og med baggrund i vejlovgivningen, oplyser Helle Lunding-Møller, der også kan oplyse, at der indtil videre ikke er udsendt regninger for nedtagningen.

Politik

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Brande Golfklub
    Brande Golfklub
  • camp 20
    camp 20
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Udendørs gudstjeneste
    Udendørs gudstjeneste
  • MES
    MES
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • Uhre Kirke
    Uhre Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    24 maj.

    Pinsemorgen ved Uhre Kirke den 24. maj kl. 6.00

    Arrangør: Menighedsrådet i Uhre Kirke
    Sted: Uhre Kirke
    25 maj.

    Udendørs gudstjeneste ved Remisen

    Arrangør: Kirkerne i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.