Skip to main content

Danmarks Naturfredningsforening og Brande City samarbejder om affaldsindsamlingen

Efter ca. 5 måneders corona-udsættelse er det søndag blevet tid til den årlige affaldsindsamling. I Brande afvikles affaldsindsamlingen igen i år i samarbejde mellem Danmarks Naturfredningsforening (DN) og Brande City.

Danmarks Naturfredningsforenings lokalafdeling i Ikast-Brande arrangerer igen i år affaldsindsamling over hele kommunen. Det sker i samarbejde med lokale foreninger og Ikast-Brande Kommune.

Der opfordres til, at så mange som muligt deltager, så der i fællesskab kan blive ryddet op på gader og stræder, og der er garanti for god motion og frisk luft.

Affald henkastet i byen og byens grønne områder er en belastning for både natur, dyreliv og glæden ved at færdes udendørs.

På landsplan samler mere end 100.000 frivillige borgere affald op fra naturen i deres lokalområde.

Et stort antal lokale foreninger over hele Ikast-Brande Kommune slutter op om sagen og er med til at organisere indsamlingsaktiviteterne. I forbindelse med indsamlingen vil der ske en lodtrækning blandt deltagerne om biografbilletter.

I Brande varetages indsamlingen af Brande City, Borger- og aktivitetsudvalget, hvor man ser denne aktivitet som en naturlig del af foreningens formål - at gøre Brande til en attraktiv by for beboere og besøgende.

Formanden for Brande Citys Borger- og aktivitetsudvalg, Preben Sørensen, opfordrer byens borgere til at melde sig til at deltage.

- Vi håber, at rigtigt mange vil melde sig til indsamlingen, som vi ser som et vigtigt indslag i vort arbejde for byen, siger Preben Sørensen.

Udover Brande by skal der her i området bl.a. også indsamles affald i naturen i Drantum, Uhre, Blåhøj, Gludsted og Ejstrupholm samt Brandlund.

Se listen over samtlige affaldindsamlinger i kommunen i Focus uge 37.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Camp
    Camp

    Kalender

    28 Nov.

    Fredagscafe i Sognegården

    Arrangør: Anne Dolmer og Aktivitetsudvalget
    Sted: Sognegården i Brande
    29 Nov.

    Julemarked i Thyregod

    Arrangør: Thyregod Fritidscenter og Thyregod spejderne og Thyregod Skole/FJUK
    Sted: Thyregod Hallen
    30 Nov.

    Familiegudstjeneste i Uhre Kirke

    Arrangør: Sognepræst Rie Mortensen og Uhre Menighedsråd
    Sted: Uhre Kirke
    30 Nov.

    Adventsgudstjeneste i Skærlund Kirke

    Arrangør: Arne Holst-Larsen og Menighedsrådet i Skærlund Kirke
    Sted: Skærlund Kirke
    04 Dec.

    Huskegudstjeneste i Brande Kirke

    Arrangør: Arne Holst-Larsen og Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.