Brande Bladet stopper
Af Villy Guldbrand Jensen
Som bekendt stemte samtlige Socialdemokrater og Venstrefolk i byrådet for at støtte Herning Folkeblads nye avis Ikast-Brande.
Det er de i deres fulde ret til – det er altid et flertal der bestemmer.
Det er bare knapt så kønt når det hele skulle foregå på lukkede møder og der intet må komme ud om hvorfor og hvordan.
Og de er selvfølgelig også fuldt ud klar over at det er dødsstødet for Brande Bladet.
Vi kan ikke kæmpe mod et bestemmende flertal i byrådet der er os fjendtligt stemt og når man så samtidig vælger at give Herning Folkeblad 400.000 kroner om året oveni til at drive den nye avis, så tvinger de os til at kapitulere.
Det er vi kede af – og det tror vi også at mange af vores læsere og annoncører er.
Vi har stræbt efter at lave en god lokalavis hvor alle, f.eks. op til valget, kunne komme til orde.
Her var vi den eneste ugeavis i kommunen der bragte alle læserbreve.
Men vi kiggede ind i en fremtid hvor der skulle kæmpes om de annoncører der er i vores område og vi ser ind i en fremtid hvor vi kan komme til at opleve at Ikast-Brande Kommune vil skrue op for tilskuddet til Herning.
Det gør at vi har valgt at tage denne beslutning og stoppe med at udgive Brande Bladet.
Vores hjemmeside fortsætter vi med og håber at vi kan finde nogle ildsjæle i byen og området der har lyst til at overtage den og måske udvikle den til den sydlige del af kommunens talerør.
For lokaljournalistik kan man ikke lave hvis man bor i Silkeborg eller Ikast – det kræver at man har sin gang i byen og blandt egnes befolkning.
Kommentarer
Det er s'gu sørgeligt Villy…
Submitted by Tonny Truelsen (not verified) on Fri, 26 Dec 2025 - 19:25Det er s'gu sørgeligt Villy. Den ugentlige avis som har haft focus i Brande-området vil blive savnet! Men annoncørerne som skulle financiere produktionen af bladet er desværre blevet mindre og mindre, i og med at butikkerne har skruet ned for annoncerne i bladet. Det kan man ikke leve af! De store butikskæder udgiver selv deres egne tilbudsblade, og ignorerer dermed at støtte de lokale kræfter i byen.
Mon ikke Lars har en…
Submitted by Kaj Duelund Sørensen (not verified) on Sat, 27 Dec 2025 - 10:04Mon ikke Lars har en kommentar
