Gå til hovedindhold

Dybt bekymrende

Det er dybt bekymrende at se, hvordan antallet af voksne, der søger psykiatrisk hjælp, er kraftigt stigende. Det peger på et alvorligt samfundsproblem, der ikke kun rammer den enkelte, men også truer vores velfærdssystem, hvis vi ikke tager det alvorligt nu.

Mange af de psykiske udfordringer, vi ser hos voksne i dag, kan spores tilbage til barndommen. En turbulent opvækst, traumer, manglende følelsesmæssig støtte og ustabile hjemmemiljøer skaber grobund for senere problemer. Men vi ser også en bekymrende tendens til, at børn i dag vokser op i et præstationssamfund, hvor de konstant eksponeres for sociale medier, urealistiske forventninger og dystre nyheder om klimakatastrofer og krig. Det skaber en konstant følelse af usikkerhed og utilstrækkelighed – og vi undrer os over, at mistrivslen stiger?

Samtidig ser vi en tendens til at sygeliggøre helt normal adfærd. Et aktivt barn er ikke nødvendigvis et problem, men i dag skal alt forklares med en diagnose. Børn, der er livlige og har brug for at bevæge sig, bliver for hurtigt stemplet, fordi de ikke passer ind i et system, hvor stillesiddende læring er normen. I stedet for at tilpasse skolerne og pædagogikken til børnenes behov, tilpasser vi børnene til systemet – med diagnoser og medicin som løsningen. Det er en farlig vej at gå.

Derfor er det nødvendigt at ændre vores tilgang. Skoler, institutioner og forældre må samarbejde om at skabe trygge og støttende miljøer, hvor børn får lov til at udvikle sig naturligt. Vi skal sikre, at børn ikke falder igennem systemet i overgangen fra barn til voksen, hvor mange i dag mister den støtte, de tidligere har haft. Og vigtigst af alt skal vi stoppe med at se en diagnose som den eneste adgangsbillet til hjælp – vi skal i stedet fokusere på årsagerne bag børns adfærd.

 

Vi står over for et valg: Vil vi fortsætte med at symptombehandle og sygeliggøre helt normal børneadfærd, eller vil vi tage ansvar og sikre, at børn får en opvækst, der ruster dem til voksenlivet? Det er på tide, at vi handler – for børnenes skyld, men også for vores samfunds fremtid.

 

Med venlig hilsen,

Bruno Ostenfeldt Jensen

LÆSERBREV

Kommentarer

Indsendt af jan ter keurs (ikke efterprøvet) den lør, 15 mar 2025 - 09:47

Mit mening er, at det kommer fra af afstand mellem mennesker bliv større i kontakt pga IT
Personlig kontakt, face to face er der ikke mere, alt gå på nettet,
Den om næsten alt skal man lave en aftale, hvad vi ældre er ikke vent til, vi vent at kommer bar på besøg osv
De sidste vi har ingen tid mere for hindanden, og så bliv kontakter mellem mennesker på meget lavt niveau, hvor ensomhed opstå, Tager sig ikke af sine egne følelser ved at udslette sig selv FOR meget, pga bekymringer om andre
Nåh man falder i ro mere, kommer det åben på, og så opstå problemer, vi bekymrer ikke mere om hindanden

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • BGU
    BGU
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Agroland
    Agroland
  • Brande Vandværk
    Brande Vandværk
  • Højskoleforeningen
    Højskoleforeningen
  • BGU
    BGU
  • camping
    camping
  • Brande Vandværk
    Brande Vandværk
  • Drantum
    Drantum

    Kalender

    05 mar.

    Generalforsamling Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    10 mar.

    Foredrag med Niels Krause-Kjær i Højskoleforeningen

    Arrangør: Brande Egnens Højskoleforening
    Sted: Sognegården i Brande
    18 mar.

    Generalforsamling i Brande Vandværk

    Arrangør: Brande Vandværk
    Sted: Brande Vandrerhjem
    21 mar.

    Forårsopvisning i BGU

    Arrangør: BGU Brande Gymnastik- og Ungdomsforening
    Sted: Brande Hallerne
    23 mar.

    Generalforsamling i BGU

    Arrangør: Brande Gymnastik- og Ungdomsforening
    Sted: Brande Hallerne - kælderen

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.