Gå til hovedindhold

300-400 nye arbejdspladser er på vej til Ikast-Brande Kommune

Det går stærkt med salget af erhvervsjord i Ikast-Brande Kommune.

I løbet af 2023 er der solgt knap 147.000 m2 erhvervsjord. Godt 70.000 m2 er solgt i Pårup og knap 77.000 m2 er solgt i Ikast.

Det er kendetegnende for flere af de virksomheder, som har købt erhvervsgrundene, at de ønsker at samle deres aktiviteter med blandt andet kontor, lager og produktionsfaciliteter, og grundene hertil har de fundet i Ikast-Brande Kommune.

Senest har Bucher Municipal, en af Europas største virksomheder indenfor produktion af slamsugere og fejemaskiner, købt 60.000 m2 i Pårup.

Cater Food, som er en del af Danmarks førende foodservice-grossister med egen kødopskæring og pålægsfabrik, har netop taget første spadestik til et samlet domicil. Cater Food har købt en 40.000 m² stor grund på Europavej i Ikast.

Samlet set er op mod 300-400 nye arbejdspladser på vej i Ikast-Brande Kommune.

- Vi er meget stolte over og glade for, at virksomhederne vælger at placere sig i vores kommune og byder dem naturligvis velkommen, udtaler Ib Lauritsen, borgmester i Ikast-Brande Kommune.

Den store interesse for at købe erhvervsgrunde i Danmarks Grønne Erhvervskommune gør, at Ikast-Brande Kommune planlægger etablering af yderligere arealer i Pårup og Ikast, hvor sidstnævnte betyder, at erhvervsudviklingen nu bevæger sig over på den sydlige side af motorvejen.

- Vi arbejder konstant på at udvide og udvikle vores erhvervsområder. Vi ønsker at have erhvervsgrunde af enhver størrelse og miljøklasse klar, så vi altid kan tilbyde netop dét, som virksomhederne efterspørger, siger Ib Lauritsen.

Politik

Kommentarer

Indsendt af Mikael Westen Olsen (ikke efterprøvet) den tir, 19 dec 2023 - 11:15

Meget fokus på Ikast. Hvorledes står det til med erhvervsudviklingen i den vigtigste by i kommunen: Brande?

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Røde Kors
    Røde Kors
  • BrandeRocker
    BrandeRocker
  • Vestjylland Forsikring
    Vestjylland Forsikring
  • Blåhøj Energiselskab
    Blåhøj Energiselskab
  • Uhre Udviklingsråd
    Uhre Udviklingsråd
  • Brande Antenenforening
    Brande Antenenforening
  • Drantum Forsamlingshus
    Drantum Forsamlingshus
  • Brande
    Brande
  • BGU
    BGU
  • Brande Jagtforening
    Brande Jagtforening
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse
  • Gospel
    Gospel
  • Højskoleforeningen
    Højskoleforeningen

    Kalender

    17 feb.

    Ordinær generalforsamling Uhre Vandvæk

    Arrangør: Uhre Vandværk
    Sted: Pakhuset ved Uhre Gl. Købmandsgård
    19 feb.

    Bustur til Møltrup Optagelseshjem

    Arrangør: Foreningen Norden i Brande
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    19 feb.

    På sporet af de danske ulve - foredrag med Simon Bomholt

    Arrangør: Højskoleforeningen
    Sted: Sognegården i Brande
    20 feb.

    Brande Jagtforening indkalder til generalforsamling

    Arrangør: Brande Jagtforening
    Sted: Klubbens lokaler Risbjergvej 60
    20 feb.

    Ohrenfeindt på Hotel Dalgas

    Arrangør: Brande Rocker
    Sted: Hotel Dalgas Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.