Gå til hovedindhold

Brande er svaret på udvikling

Jette Harrild

Velbesøgt valgmøde i torsdags i Brande på Hotel Dalgas. Flere skåltaler. Kandidaterne har desværre langt fra fælles visioner, udover at alle ønsker en plads i byrådet.

Det blev igen fremhævet, at Ikast-Brande Kommune mangler skatteindtægter. Vi opnår en indtægt på ca. 50.000 kr. for hver borger, der flytter til kommunen.

Selskabsskatter fra vore mange virksomheder beløber sig kun til 60 mio. kr. pr. år. efter udligning (gl. Brande Kommune ca. 30 mio.kr).

Hvorfor formår (forstår) vi ikke at udnytte eller plukke de lavthængende frugter, vi har i form af de mange ind-pendlere, der hver dag kommer til Ikast-Brande Kommune og i særdeleshed til lokalområdet i Brande?

Det er så vigtigt for HELE Ikast-Brande kommune at vi - i gl. Brande Kommune - nu står sammen og får valgt lokale politikere i byrådet, der både KAN og VIL tale Brandes muligheder, således at kommende drøftelser og beslutninger bliver sat i et langt større perspektiv end det vi ser i dag.

Vi har brug for udvikling af Ikast-Brande Kommune og i Brande er der masser af potentiale, der muliggør denne udvikling.

Det er kedeligt at opleve, hvordan Brande stille og rolig afvikler, fremfor at udvikle med alt det potentiale, vi har for udvikling.

Som eksempler kan nævnes, udbygning af Engparken er sat i bero. Vandrer-hjemmet ønskes nedlagt. Aflastningsvejen har været på vej nu i ca. 10 år. Ingen kommunale byggegrunde af betydning til salg.

Jeg stemmer lokalt og jeg stemmer på Fælleslistens Henrik Kraglund. Det ny byråd og os i Ikast-Brande Kommune har brug for Henrik, der med erfaring, engagement og ikke mindst VILJEN til at gå ‘all in’ for en udvikling, som vi alle i Ikast-Brande Kommune ønsker og har brug for.

Jette Harrild
tidligere byrådsmedlem

LÆSERBREV

Kommentarer

Indsendt af Hardy graversgaard (ikke efterprøvet) den tor, 16 nov 2017 - 21:53

Fælleslisten prøver alle partier at undgå derfor er fælleslisten ikke godt for brande

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Søby Musical
    Søby Musical
  • Anne Dolmer
    Anne Dolmer
  • Udendørs gudstjeneste
    Udendørs gudstjeneste
  • Agroland uge 1
    Agroland uge 1
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • MES
    MES
  • Grundlovsdag
    Grundlovsdag
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • camp 21
    camp 21
  • Uhre Kirke
    Uhre Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    24 maj.

    Pinsemorgen ved Uhre Kirke den 24. maj kl. 6.00

    Arrangør: Menighedsrådet i Uhre Kirke
    Sted: Uhre Kirke
    25 maj.

    Udendørs gudstjeneste ved Remisen

    Arrangør: Kirkerne i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give
    05 jun.

    Grundlovsdag 2026 med sognepræst Lone Vesterdal

    Arrangør: Kirkekontoret Brande
    Sted: Præstegårdshaven bag præstegården i Brande

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.