Gå til hovedindhold

Licens skal være helt frivilligt

Jørn Dohrmann

Af Jørn Dohrmann, MEP for Dansk Folkeparti

I disse uger hamrer kritikken løs mod DR - og det med god grund. DR har betalt for en hestetransport til USA på vegne af en hustru til en journalist, og det er naturligvis helt uacceptabelt. Man kan kun gætte på hvor mange andre lig, der ligger i lasten hos mediegiganten.

Jeg vil dog gerne åbne for en helt anden og mere generel kritik af DR. Sagen er den, at virksomheden i mine øjne faktisk ikke lever op til sin public service forpligtelse. DR er mere og mere kommet til at ligne de andre udbydere på markedet med programmer, hvor personer sendes ud i vildmarken, skattejægere jager gammelt bras eller mere eller mindre talentløse sangere optræder med skiftende held.

Det kan godt være, at det er underholdende, men jeg har svært ved at se, at der her er tale om public service.

Hvis DR så gerne vil ligne alle de andre medievirksomheder, som programfladen antyder, så skal licensen derfor heller ikke længere være påtvunget alle. Man skal kunne vælge DR til, hvis man vil - eller lade være - hvis man har nok i de andre udbydere. Helt frivilligt og uden tvang.

På den måde vil DR konkurrere på lige fod og kan ikke længere kritiseres for favorable vilkår. DR kunne så passende give password og login til betalerne, så man i givet fald kunne se programmerne, uanset hvor man måtte befinde sig i verden.

Vi er nødt til at ruske op i de gamle mastodonter, støve dem af og gøre dem mere nutidige. Lad os begynde med DR.

LÆSERBREV

Kommentarer

Indsendt af Henrik Christensen (ikke efterprøvet) den tor, 19 jan 2017 - 20:34

Den enkelte sag er naturligvis ikke håndteret optimalt, men jeg tror nu de formidler licensmidlerne meget fornuftigt hos DR. Public service er vel alt som optager os danskere ? Nogen bruger deres tid på at købe gammelt ragelse, andre bruger deres tid i politiske foreninger, så det er vel okay hvis DR dækker lidt af det hele? Uden licens og uden DR ville vi få endnu mere ligegyldig udenlandsk TV at kigge på !!

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Agroland uge 1
    Agroland uge 1
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Anne Dolmer
    Anne Dolmer
  • Søby Musical
    Søby Musical
  • Grundlovsdag
    Grundlovsdag
  • MES
    MES

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give
    05 jun.

    Grundlovsdag 2026 med sognepræst Lone Vesterdal

    Arrangør: Kirkekontoret Brande
    Sted: Præstegårdshaven bag præstegården i Brande
    07 jun.

    Afskedsgudstjeneste med Anne Dolmer

    Arrangør: Menighedsrådet i Brande
    Sted: Brande Kirke
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.