Gå til hovedindhold

Ikke meget hjælp at hente

”Ingen diagnose, ingen penge”. I Blåhøj sidder Michelle Hoffmeister, som på egen krop har mærket, hvad den stringente kommunale tolkning af reglerne betyder.

For ca. 1½ år siden købte hun og kæresten Kim, der arbejder på Give Elementfabrik, et hus i Blåhøj. Parrets yngste søn, 2-årige Christoffer, lider af en medfødt tarmsygdom, som det trods utallige undersøgelser og hospitalsundersøgelser endnu ikke er lykkedes speciallægerne af diagnosticere.

Foreløbig har man dog kunnet udelukke Hirschsprungs sygdom og cystisk fibrose. Sygdommen betyder, at Christoffer ikke kan komme af med sin afføring ved egen hjælp. I stedet for puster tarmen sig op, og han døjer med kronisk forstoppelse og mavesmerter.

Allerede efter 4 dage tydede små ”knolde” i bleen på, at ikke alt var, som det skulle være, men lægen konstaterede ifølge Michelle Hoffmeister håndfast, at ”ammede børn bliver ikke forstoppede” og kategoriserede Christoffer som kolikbarn.

Den holdt ikke, så allerede blot 20 dage gammel blev Christoffer opereret første gang. Siden har han fået udtaget vævsprøver og blodprøver, fået indsprøjtet Botox for at få endetarmen til at slappe af og været gennem flere kikkertundersøgelser, og siden august har familien ligget i mere eller mindre fast rutefart mellem Blåhøj og H.C. Andersen børnehospitalet i Odense.

Læs hele 2-årige Christoffers historie i Brande Bladet onsdag.

Lokalnyt

Kommentarer

Indsendt af grethhe Hviid … (ikke efterprøvet) den lør, 24 jan 2015 - 20:49

Skønt massiv modgang. Kæmper familien for at holde sammen og få en hvwrdag til at fungerer. Mange 100 timer har jeg brugt på at lægge ører til Michelle s bekymring om sin
Søns helbred. Hun er stærk.

Indsendt af Steen Jensen (ikke efterprøvet) den søn, 25 jan 2015 - 20:21

Skal lige læse hele artiklen, så vil jeg håbe at kommunens embedsværk og folkevalgte har en god forklaring.

Indsendt af Frode Andersen (ikke efterprøvet) den tor, 5 feb 2015 - 17:17

Det ligner et tilfælde, jeg har set, hvor der var tale om, at den pågældende dreng ikke kunne danne tilstrækkelig enzymer. Det bevirkede, at han spyttede det meste af maden ud igen. Som følge heraf var han en lille splejs, som tit bukkede under for infektioner. Det rettede jeg med kinesiologi, og drengen kom sig meget hurtigt efter en behandling.

Indsendt af GITTA (ikke efterprøvet) den tir, 12 maj 2015 - 11:07

SYND FOR DEN LILLE SØDE DRENG CHRISTOFFER JEG GÅR I KLASSE MED HANS MOSTER SOM OGSÅ ER MEGET KED AF DET SOM ER SKET STAKKELS CHRISTOFFER HÅBER AT DET VIL GÅ BEDRE MED HAM

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Troens Ord
    Troens Ord
  • Din Tandlæge
    Din Tandlæge
  • Sommerfest i Drantum
    Sommerfest i Drantum
  • Sten Jensen
    Sten Jensen
  • Søby Brunkulsmuseum
    Søby Brunkulsmuseum
  • Brande
    Brande
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Cut 31
    Cut 31

    Kalender

    01 aug.

    Sommerfest i Drantum

    Arrangør: Bestyrelsen for Drantum Forsamlingshus
    Sted: Sportspladsen i Drantum
    18 aug.

    ASC audit Biomar

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    19 aug.

    AUC audit Biomar

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    20 aug.

    ASC audit på Biomar i Brande

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.