Gå til hovedindhold

Centerskolen – byens kulturhus er på vej

Lotte Stoltenborg

Allerførst vil jeg gerne takke byrådet for, at vi sammen har været oppe i helikopteren. Vi har diskuteret visioner, muligheder og set de kommende investeringer i et større perspektiv. Vi har lyttet til Brandes visioner. Det har været en lang og meget spændende proces. Vi er nu klar til at skabe en skole, som hele byen vil få glæde af.

Hvorfor Centerparken? vil nogle sige, der er ingen plads, den er våd og flere bygninger skal væk!  Den investering, vi skal tage i Brande, er meget stor. Men gør vi det rigtigt, kan vi for lidt flere penge, få den merværdi – vi har efterlyst.

Vi kan samle mange af Brandes aktiver. Det bliver ikke blot en skole, det bliver et ungecenter, som byens ungdom har efterlyst. Hvis vi gør det rigtigt, får vi et fantastisk bibliotek og musikskole ind i skolen. Dermed bliver det til hele byens kultursted.

Lad os et kort øjeblik lukke øjnene. Toget stopper i Brande, man står af og går ned mod tovet. Lige midt i hovedgaden er der blevet åbnet op. En kæmpe trappe fører os ned mod strømmen. Det er ikke den ”Spanske”, men i stedet ”Den Jyske trappe” og derfra kan vi se helt ned til centerparken.  Foran os står det nye folkebibliotek, et kulturhus, med nogle af de mange funktioner, man har efterlyst i Brande.

Det er ikke altid, at man skal holde fast i alt hvad der er gammelt. Nogle gange skal man turde vælte noget, for at gøre plads til nyt – Det var lige det man gjorde i Herning - væltede det gamle biblioteket og byggede et nyt i midtbyen. Den merværdi de har fået, er næsten ikke til at fatte. Tænk, det er jo det vi er ved at få i Brande.   

Vi er et nyt og ungt byråd – som vi har haft mod til at skabe forandringer der vil sætte spor…  

Lotte Stoltenborg

Byrådsmedlem for Fælleslisten

LÆSERBREV

Kommentarer

Indsendt af Bjarne Dueholm (ikke efterprøvet) den tor, 17 maj 2018 - 12:57

 Jeg er 150% enig i de udtalelser Lotte Stoltenborg giver udtryk. Vi skal turde at tænke nyt og anderledes ikke bare krampagtig holde fast ved det gamle. Et ordsprog siger : "det plejer vi ikke at gøre" men vi hvis vi skal bruge dette kommer der jo aldrig nyt.Tradition og fornyelse så sker der noget. Tak til lotte også for samarbejdet i Handicaprådet.

 

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Agroland uge 1
    Agroland uge 1
  • Søby Musical
    Søby Musical
  • Udendørs gudstjeneste
    Udendørs gudstjeneste
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Grundlovsdag
    Grundlovsdag
  • MES
    MES
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Uhre Kirke
    Uhre Kirke
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • camp 21
    camp 21

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    24 maj.

    Pinsemorgen ved Uhre Kirke den 24. maj kl. 6.00

    Arrangør: Menighedsrådet i Uhre Kirke
    Sted: Uhre Kirke
    25 maj.

    Udendørs gudstjeneste ved Remisen

    Arrangør: Kirkerne i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give
    05 jun.

    Grundlovsdag 2026 med sognepræst Lone Vesterdal

    Arrangør: Kirkekontoret Brande
    Sted: Præstegårdshaven bag præstegården i Brande

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.