Skip to main content

Budgetforlig uden Socialdemokratiet

Fire af de fem partier og lister, der er repræsenteret i byrådet, offentliggjorde her til formiddag det budgetforlig, de har indgået for de kommende fire år.

Med i budgetforliget er Venstre, Dansk Folkeparti, De Konservative og Fælleslisten, mens Socialdemokratiet står udenfor.

Forligspartierne er bl.a. blevet enige om at halvere effektiviseringskravet, så der i stedet for en procent skal spares en halv procent i alle kommunale enheder i både 2021 og 2022, og enkelte områder friholdes helt for effektiviseringskravet. Det gælder bl.a. de lovbestemte ydelser på arbejdsmarkedsområdet og det kommunale beredskab.

Fire fagudvalg får en pose penge i form af en pulje, de selv kan disponere over. På børne- og undervisningsområdet skal en del af puljen (3 mio. kr.) gå til inklusion og specialområdet, mens der på social- og sundhedsområdet er afsat 1½ mio. til en klippekortordning, der skal være med til at bekæmpe ensomheden blandt de ældre.

Endelig er der afsat en pulje på 7 mio. kr., der skal være med til at afbøde de negative konsekvenser af Covid-19.

Anlægsbudgettet, som på grund af Artium-byggeriet i Centerparken i Brande samt en lang række fremrykkede anlægsinvesteringer har været historisk højt i 2020, er med 170 mio. kr. i 2021 fortsat på et højt niveau.

Heraf lægger færdiggørelsen af Artium beslag på godt 35 mio., og samtidig har forligspartierne forpligtet sig til at yde medfinansiering til en sammenbygning af Artium og Brande Hallerne, såfremt der opnås tilsagn om ekstern finansiering fra fonde eller andre.

I en kommentar til budgetforliget kalder Dansk Folkepartis 1. viceborgmester, Simon Skipper Vanggaard, forliget for "et velfærdsforlig med tydelige DF-aftryk":

- Vi har indgået et historisk stærkt budgetforlig. Det er første gang i min tid i politik, at vi reelt har haft muligheden for et velfærdsløft i Ikast-Brande kommune, og det er både tilfredsstillende og tiltrængt efter mange år med nødvendige nedskæringer.

Det har især været vigtigt for Dansk Folkeparti at investere i ældreområdet og give bedre mulighed for at løfte inklusionsopgaven i skoler og dagtilbud.

- Vi giver også et tiltrængt løft i serviceniveauet på det grønne område og investerer et trecifret millionbeløb i anlæg, der kommer hele kommunen til gode, konstaterer en tilfreds 1. viceborgmester.

Forligsteksten kan læses i sin helhed her.

Politik

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Camp
    Camp

    Kalender

    28 Nov.

    Fredagscafe i Sognegården

    Arrangør: Anne Dolmer og Aktivitetsudvalget
    Sted: Sognegården i Brande
    29 Nov.

    Julemarked i Thyregod

    Arrangør: Thyregod Fritidscenter og Thyregod spejderne og Thyregod Skole/FJUK
    Sted: Thyregod Hallen
    30 Nov.

    Familiegudstjeneste i Uhre Kirke

    Arrangør: Sognepræst Rie Mortensen og Uhre Menighedsråd
    Sted: Uhre Kirke
    30 Nov.

    Adventsgudstjeneste i Skærlund Kirke

    Arrangør: Arne Holst-Larsen og Menighedsrådet i Skærlund Kirke
    Sted: Skærlund Kirke
    04 Dec.

    Huskegudstjeneste i Brande Kirke

    Arrangør: Arne Holst-Larsen og Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.