Gå til hovedindhold

Brande får hal med 7 padelbaner

Padel Brande

Og samtidig falder sammenbygningen mellem Brande Hallerne og Artium på plads

Af Villy Guldbrand Jensen

På et orienteringsmøde i Brande Hallerne søndag eftermiddag kunne arbejdsgruppen bag den nye padelhal i Brande løfte sløret for det nye byggeri der samtidig indbefatter en sammenbygning mellem Brande Hallerne og Artium. En sammenbygning der har været arbejdet på i flere år og som politikerne, i det nye budget der blev vedtaget i sidste måned, havde sat 4,5 millioner af til.

Arbejdsgruppen bag padelbanerne består af Jens Pedersen, Morten Mathiassen, Lennart Poulsgaard, Ulrik Risom og Kim Tranholm.

De kunne fortælle de knap 100 fremmødte at man var nået i mål og kunne påbegynde et byggeri til 23 millioner som var fuldt finansieret fra dag et.

Et byggeri der kan sende varme tanker til Peter Stubkjær og hans familie, stifter af Bonus Energy, der havde doneret 15 millioner til byggeriet via sine to selskaber Stubkjær Invest og Stubkjær Family Holding. Yderligere havde Welcon A/S og Axel Månsson A/S doneret hver 1,25 millioner og Superwood leverer træbeklædning til hallen uden beregning. Bents Tæpper udfører arbejdet med tæppebelægningen til byggeriet uden beregning.

Brande hallerne har ydet 1,5 millioner til projektet.

Det gør at man har sendt anmodning om byggetilladelse afsted og venter på at modtage dem, så firmaet KT Erhvervsbyg kan gå i gang.

Byggeriet forventes at starte sidst på året og banerne håber man at kunne indvie omkring september 2026.

 

På billedet ses arbejdsgruppen bag hallen med 7 padelbaner fra venstre Kim Tranholm, der skal stå for det økonomiske, Ulrik Risom, medlem af bestyrelsen for Brande Hallerne, Lennart Poulsgaard, tidligere medlem af bestyrelsen for Brande Hallerne, Jens Pedersen, tidligere formand for Brande Badminton Club og initiativtager til squashbanerne i Brande Hallerne og Morten Mathiassen, tidligere formand for Brande Fitness.

Læs mere i Brande Bladet i denne uge!

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Drantum Loppemarked
    Drantum Loppemarked
  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026
  • Camping
    Camping
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Flyvergraven
    Flyvergraven
  • Brande City
    Brande City
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • Blåhøj El
    Blåhøj El
  • Agroland
    Agroland
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    05 maj.

    Kransenedlæggelse på flyvergraven i Skarrild

    Arrangør: Skarrild Menighedsråd, Skarrild Borgerforening, Skarrild/Karstoft Museum og Lokalarkiv, Kulturisten og Hjemmeværnet
    Sted: Kirkegården i Skarrild
    05 maj.

    Den gode politiske samtale - med Brandes 8 byrådsmedlemmer

    Arrangør: Brande City
    Sted: Pakhuset i Brande
    07 maj.

    Musik og sundhed med Ole Brandstrup på Ruskjærholm

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande
    Sted: Ruskjærholm, Ruskærvej 19, Bording
    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.