Skip to main content

Boligjob-ordningen anno 2018

Niels Hansen

Af formand for Dansk Byggeri Midt- og Vestjylland, Niels Hansen.

Både virksomheder og boligejere fik tidligere på året vished om, at den populære BoligJob-ordning, også kaldet håndværkerfradraget, nu er blevet permanent, så vi alle ved, hvad vi kan regne med. Det giver bedre muligheder for, at boligejere kan planlægge deres grønne renoveringsprojekter med vished om, at de også længere ud i fremtiden kan trække udgifterne til håndværkerens arbejdsløn fra. Ros til Regeringen og Dansk Folkeparti, som har sikret, at vi også i årene fremover kan regne med, at ordningen eksisterer.

Sidste år benyttede 9,6 procent af de skattepligtige i Region Midtjylland håndværkerfradraget. Det er lidt over landsgennemsnittet på 9,3 procent. Vores lokale håndværksvirksomheder kan godt mærke, at håndværkerfradraget gør det mere attraktivt at sætte gang i grønne boligprojekter – både i parcelhuset og sommerhuset, og det smitter af på antallet af arbejdspladser og lærepladser.

Nu hvor efteråret sætter i gang, er det også ved at være sidste udkald for alle dem, der gerne vil benytte sig af håndværkerfradraget i år, hvis både byggeprojektet og regningen skal være afsluttet inden årsskiftet.

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • 50
    50
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • sport
    sport

    Kalender

    13 Dec.

    Juleudstilling hos Aaskov Design

    Arrangør: Aaskov Design ved Gitte Frahm Aaskov
    Sted: Aaskov Design, Dr. Arendsvej 6, Brande
    14 Dec.

    Juletræsfest i Brande Kirke og Sognegård

    Arrangør: Arne Holst-Larsen og "Juletræslauget"
    Sted: Brande Kirke og Sognegården
    17 Dec.

    Ekstraordinær generalforsamling Blåhøj Energiselskab

    Arrangør: Blåhøj Energiselskab
    Sted: Blåhøj Energiselskab, Sdr. Ommevej 38, Blåhøj
    05 Jan.

    Nytårskur i Aktivitetscentret Brande

    Arrangør: Aktivitetsrådet Brandlundparken
    Sted: Brandlundparken i Brande
    23 Jan.

    Koncert i Drantum Forsamlingshus ed The Mukherjee Development

    Arrangør: Bestyrelsen Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.