Gå til hovedindhold

Børn dør på grund af vold

Bolette Christensen

Af Bolette Christensen, CEO i BØRNEfonden

Forestil dig, at du hver dag skulle gå i skole, på arbejde eller være i dit eget hjem med ondt i maven af frygt for at blive slået eller mishandlet. Sådan er dagligdagen desværre for rigtig mange børn i verden.

På søndag er det FN’s Internationale Dag for Ikke-vold – en dag hvor verdenssamfundet sætter fokus på vold. Og det er der brug for. En undersøgelse fra WHO viser, at et barn dør hvert femte minut på grund af vold.

Herhjemme lagde vi heldigvis spanskrøret på hylden for mange år siden, men i Vestafrika opfattes vold som en naturlig og anerkendt metode til at opdrage og uddanne børn og unge. Her er det ikke ualmindeligt, at skolelærere slår, og forældre bruger korporlig straf i opdragelsen.

I en undersøgelse fra Togo svarer 94 pct. af børnene, at ’hjemmet’ er det sted, hvor de frygter mest at blive udsat for vold, og 42 pct. peger på skolen som et sted, hvor børn kan være i fare.

En af de unge, der kender til følelsen af frygt, er 17-årige Christiane fra Bangéli i Togo. Hun var bange for sin idrætslærer, fordi han slog hende og de andre elever, når de lavede en fejl – enten med hånden eller med en pind. Og det påvirkede elevernes lyst til at gå i skole.

FN’s Verdensmål slår fast, at vold mod børn skal stoppes, og det kæmper vi i BØRNEfonden målrettet for. Vi arbejder på at ændre den mentalitet og kultur, der gør vold til et naturligt afstraffelsesmiddel. Vi inddrager landsbyledere og forældre, vi lærer de unge at sige fra, og i Togo er lærere blevet videreuddannet i at undervise uden brug af vold – med godt resultat: Volden er nedbragt markant i flere områder i landet.

Også Christianes lærer har nu lært at undervise uden at slå. Nu lytter han i stedet til sine elever, og dialog er blevet et vigtigt redskab til at opnå disciplin. Hvor Christiane tidligere frygtede idrætstimerne, er idræt nu blevet hendes yndlingsfag.

Uddannelsesministeriet i Togo har indført undervisning på to lærerseminarier i ikke-voldelige pædagogiske metoder på baggrund af BØRNEfondens indsats. Det er en start, og vi fortsætter vores arbejde for, at ikke-vold kommer på skoleskemaet på alle lærerseminarier i Togo. For både børn og læreres skyld.

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Agroland uge 1
    Agroland uge 1
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Anne Dolmer
    Anne Dolmer
  • Grundlovsdag
    Grundlovsdag
  • Søby Musical
    Søby Musical

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give
    05 jun.

    Grundlovsdag 2026 med sognepræst Lone Vesterdal

    Arrangør: Kirkekontoret Brande
    Sted: Præstegårdshaven bag præstegården i Brande
    07 jun.

    Afskedsgudstjeneste med Anne Dolmer

    Arrangør: Menighedsrådet i Brande
    Sted: Brande Kirke
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.