Blåhøj er igen i festhumør
Billedet her er fra 2024, hvor den grillstegte gris ”fik ben at gå på”. I år bliver der igen grillstegt en gris.
Af Villy Guldbrand Jensen
På torsdag er der igen Owen Awten i Blåhøj.
Som vanligt foregår det i området omkring Blåhøj El på Buelundvej og igen i år er en lang række butikker og foreninger klar til at gøre torsdagen til en festdag i Blåhøj.
Her er der blandt andet spændende produkter produceret lokalt fra bl.a. Hveddegård Is, Blåhøj Honning, Hove Træarbejde samt mange lokale virksomheder.
Blåhøj Friskoles støtteforening er også til stede og for børnene er der hoppeborg og gratis glitter tatoo for børn.
Sulten er ikke noget problem, idet Blåhøj Pølsevogn, Blåhøj Grill og Häbels Catering i samarbejde med LT Biler er klar til at stille sulten.
For sidstnævntes vedkommende bliver det med helstegt gris igen.
Og så har Blåhøj El fundet en lang række gode tilbud frem, bl.a. holder de stort lampemarked hvor man giver 50% på mange modeller og 70% på Philips udendørs lamper.
