Gå til hovedindhold

Beredskabssamarbejde med Herning og Ringkøbing-Skjern

Direktøren for Ikast-Brande Kommunes tekniske område, Hans Jørn Laursen, indstiller, at Ikast-Brande kommune indgår i et tværkommunalt samarbejde med Herning Kommune og Ringkøbing-Skjern Kommuner om et fremtidigt beredskab.
Baggrunden skal findes i en aftale mellem regeringen og Kommunernes Landsforening (KL) om, at antallet af beredskaber på landsplan skal reduceres til maksimalt 20.
I en omdiskuteret rapport vurderer Redningsberedskabets Strukturudvalg, at redningsberedskabets nuværende organisering i små uafhængige enheder udgør en barriere for, at redningsberedskabets potentiale kan udnyttes optimalt.
Udvalgets anbefaling er derfor bl.a. baseret på større kommunale samarbejder i basisberedskabet, hvilket efter udvalgets opfattelse åbner mulighed for en mere effektiv dimensionering, større og mere velfunderede beredskabsfaglige miljøer og bedre udnyttelse af redningsberedskabets kapaciteter.
Begrundelsen for, at man fra Ikast-Brande har valgt at kigge mod Herning og Ringkøbing-Skjern, er bl.a. den geografiske sammenhæng, det eksisterende samarbejde og brugen af frivillige. Desuden har de 3 kommuner en kombination af egne brandfolk og aftale med Falck.
Der har allerede været afholdt et indledende møde på chefniveau, hvor der lægges op til en igangsætning af udarbejdelse af aftalegrundlaget for et fremtidigt samarbejde.
Økonomi- og Planudvalget skal behandle sagen på sit møde mandag, hvorefter forslaget skal videre til byrådet ugen efter.

Politik

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Onlineavis

Annoncer

Annoncer

  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Cut 31
    Cut 31
  • Din Tandlæge
    Din Tandlæge
  • Troens Ord
    Troens Ord
  • Søby Brunkulsmuseum
    Søby Brunkulsmuseum
  • Sommerfest i Drantum
    Sommerfest i Drantum
  • Brande
    Brande

    Kalender

    01 aug.

    Sommerfest i Drantum

    Arrangør: Bestyrelsen for Drantum Forsamlingshus
    Sted: Sportspladsen i Drantum
    18 aug.

    ASC audit Biomar

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    19 aug.

    AUC audit Biomar

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    20 aug.

    ASC audit på Biomar i Brande

    Arrangør: Biomar A/S
    Sted: Biomar Mylius-Erichsensvej 35 i Brande
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.