Skip to main content

Behov for flere frivillige...

-Vi vil meget gerne sætte mere i gang, men uden tilgang af frivillige kan det ikke lade sig gøre, siger Hans-Jørgen Lund, formand for Ældre Sagen i Brande.
Regeringen har givet 1 mia. kr. til ældreplejen, hvoraf Ikast-Brande Kommune kan søge 7,1 mio. kr. til brug for de svageste ældre. Sundheds- og Omsorgsudvalget i kommunen har udpeget områder, man vil tilgodese.
-Her er både gode og ikke så gode tiltag. Et af de tiltag, man kan være betænkelig ved er, at kommunen vil til at uddanne frivillige og personale i forhold til træning før hjælp. Jeg har prøvet på at få svar på, hvad det går ud på, men uden at få svar. Men jeg bliver ved, til jeg får et svar, jeg forstår, sagde Hans-Jørgen Lund i sin formandsberetning ved Ældre Sagens årsmøde.
Han udtrykte tilfredshed med udviklingen i medlemstallet, som er steget med 36 til 1212, ligesom han glædede sig over den gode tilslutning, der har været til foreningens arrangementer i løbet af året..
-Vi vil meget gerne sætte mere i gang, men uden tilgang af frivillige kan det ikke lade sig gøre, sagde Hans-Jørgen Hansen og efterlyste flere frivillige.
Han oplyste videre, at Ældre Sagen har opfordret politikerne til at ændre reglerne for fornyelse af kørekort. Håbet er, at aldersgrænsen for første lægetjek bliver hævet.
IT er populært
Formanden konstaterede, at der er et stort behov for undervisning i IT.
-Det hænger sammen med, at det offentlige har bestemt, at alle skal være digitale med udgangen af 2014. Vi har stadig stor tilgang til undervisningen med hold på 25-30 kursister to gange om ugen. Undervisningen klares af seks frivillige, der gør et stort arbejde, sagde Hans-Jørgen Lund.
Han fremhævede desuden aktiviteterne i Torsdags Caféen og Telefonstjernen, der i øjeblikket har 31 brugere og 25 ringere.
Bestyrelsen
Efterfølgende var der valg til bestyrelsen, som har konstitueret sig med Hans-Jørgen Lund som formand, Niels Larsen som næstformand og Fritza Iversen som kasserer. Bestyrelsen består desuden af Johanne Kristensen, Colly Winther Jensen, Erling Hansen og Flemming Westphall.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Camping 25
    Camping 25
  • Menu
    Menu
  • Foreningsside i Brande Bladet
    Foreningsside i Brande Bladet
  • Sommerfest
    Sommerfest

    Kalender

    28 Aug.

    Martin Kanstrup - En komisk musikalsk rejse gennem hverdagen

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    29 Aug.

    Poul Krebs med band

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    09 Oct.

    Huxi Bach - ufatteligt

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    24 Oct.

    Rasmus Nøhr - Tid til mirakler

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    21 Nov.

    Koncert med Rasmus Walther på Hotel Dalgas

    Arrangør: BrandeRocker
    Sted: Hotel Dalgas, Storegade, Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.