Gå til hovedindhold

Arbejdsløshed i frit fald

Birthe Sørensen

Arbejdsløsheden i det vestjyske er lavere end i Danmark som helhed, men blandt otte vestjyske kommuner var det lidt overraskende Danmarks erhvervskommune nr. 1, Ikast-Brande, der havde den højeste ledighed i 2018. Det viser en opgørelse fra internetportalen skift-a-kasse.dk på baggrund af tal fra Danmarks Statistik.

I 2018 udgjorde det gennemsnitlige antal fuldtidsledige i Ikast-Brande Kommune 3,54 %, hvilket var næsten et procentpoint mere end den vestjyske kommune, der havde færrest ledige, Ringkøbing-Skjern.

Selvom ledigheden i Ikast-Brande var den højeste i landsdelen, lå den under landsgennemsnittet på 3,83 %. De vestjyske kommuner, der lå tættest på ledighedsniveauet i Ikast-Brande var Herning Kommune med en ledighed på 3,50 % og Struer med en ledighed på 3,38 %.

I en kommentar til tallene understreger socialdemokraten Birthe Sørensen (bill.), der er formand for Ikast-Brande Kommunes Arbejdsmarkedsudvalg, at tallene er et gennemsnit for hele 2018.

- Vi gik ind i 2018 med en høj ledighed på grund af Siemens’ lukning af vingefabrikken i Engesvang, påpeger hun og fortsætter:

- Heldigvis har udviklingen i ledigheden været rigtig god i hele 2018. Det gælder i hele Vestjylland og i særdeleshed i Ikast-Brande.

I forårsmånederne sidste år var ledigheden i Ikast-Brande i underkanten af 4 %, men siden er den faldet, så den ved årsskiftet var nede på 3,2 %. Det svarer til, at næsten hver femte, som stod uden arbejde i marts-april siden er forsvundet ud af statistikken.

De 3,2 % er desuden lavere end både Herning og Struer, som man dermed har passeret på ranglisten.

Politik

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • MES
    MES
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • camp 20
    camp 20
  • Uhre Kirke
    Uhre Kirke
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • Udendørs gudstjeneste
    Udendørs gudstjeneste

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    24 maj.

    Pinsemorgen ved Uhre Kirke den 24. maj kl. 6.00

    Arrangør: Menighedsrådet i Uhre Kirke
    Sted: Uhre Kirke
    25 maj.

    Udendørs gudstjeneste ved Remisen

    Arrangør: Kirkerne i Brande
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.