Gå til hovedindhold

100 musikere spillede året ind

Med omkring 100 orkestermedlemmer på scenen fik 2019 sin sidste chance for at for alvor at komme i gang her i weekenden, da Ikast-Brande Musikskole afholdt sine traditionelle Nytårskoncerter i RemisenBrande.

Af Morten Dickmann

Fire dirigenter, to orkestre og en stor samling musikskoleelever og lærere fra Ikast-Brande Musikskole og selvfølgelig en konferencier. Mindre kunne ikke gøre det, da Musikskolen inviterede til Nytårskoncert og for alvor spillede året i gang over to gange i en udsolgt RemisenBrande i weekenden.

Det var 15. år i træk, at RemisenBrande afholdt nytårskoncerterne, og første gang hvor Jan Glud Østergaard ikke var tovholder. I hans sted er trådt tre dirigentkollegaer, som skiftevis hjalp hinanden med at dirigere koncerten.

 Jan Glud Østergaard sad enten forrest ved de syv musikskoleviolinister og spillede på sin violin eller et par rækker bagved sammen med Brande Amatørorkester og Herning Koncertorkesters violinister. Han lagde dog flere gange sin violin fra sig undervejs i koncerten for at træde op foran orkesteret og dirigere.

Unge sangere

Mange af Nytårskoncertens 17 officielle numre på sætlisten bød på skønsang fra elever fra musikskolen. Blandt sangerne var en enkelt dreng, som aftenens konferencier, Jørgen Lauritsen, mellem et af numrene kaldte for en klog dreng, da han havde gennemskuet, hvordan man møder piger.

Alle sangerne gjorde en god klang, og mange af dem tog også et soloparti undervejs i numrene. To gange i løbet af aftenen fik også publikum i den fyldte Teatersal lejlighed til at lufte stemmerne, da de sammen med musikskolesangerne sang med på Giv’ os lyset tilbage og Livstræet.

På forreste række i nytårsorkesteret sad en række musikskoleelever med deres lærere. I venstre side holdt violinisterne til og i højre side cellisterne. Musikskoleeleverne havde fået fem numre for som lektier op til koncerten, men mange af eleverne havde lært flere af de andre af koncertens numre og spillede lystigt med hele vejen.

Personligt præg

De fire dirigenter havde hver deres måde at dirigere orkesteret på. Men derfor fik publikum stadig en god, sammenhængende musikalsk oplevelse. Troels Richter virkede som den godt opdragne dirigent, der formåede at styre orkesterforsamlingen med flade, svingende hænder og igangsættende blikke uden at pege en eneste gang.

Jørn Peter Andersen virkede mere rytmisk i sin mimik og gestik, og han lod ofte de forskellige dele af orkestret vise, at det var deres tur, ved hjælp af en af sine pegefingre. Jan Glud Østergaard stod nærmest og udførte kalligrafi i luften med bløde, malende bevægelser, mens han holdt dirigentstokken.

Den sidste af de fire dirigenter var Tommy Slot. Ulig de tre andre bragte han ikke nodeblade med på scenen, men stod i stedet for med sin tablet foran sig på nodestativet. Han havde også en udpræget digital dirigentstil, da han nærmest som læsehovedet på en harddisk aldrig holdt sig i ro og pegede rundt på de forskellige bandafdelinger for at hente deres lagrede musikalske oplevelser frem.

Læs om koncerten i Brande Bladet tirsdag og se mange flere af Mikkel Mikkelsens billeder fra koncerten i galleriet nederst på forsiden.

Kultur

Kommentarer

Indsendt af VASANTHA THIRU… (ikke efterprøvet) den tir, 22 jan 2019 - 20:11

mange tak 

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • uge 15
    uge 15
  • Muren
    Muren
  • Brande Brillecenter
    Brande Brillecenter
  • Brande Højskole
    Brande Højskole
  • BGU
    BGU
  • Billedegudstjeneste
    Billedegudstjeneste
  • Sogneaften
    Sogneaften
  • Familie & Samfund
    Familie & Samfund
  • SIM Brande
    SIM Brande
  • Give Møbler
    Give Møbler
  • Din Tandlæge
    Din Tandlæge
  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026
  • Oplevelser i remisen
    Oplevelser i remisen
  • Affaldsindsamling
    Affaldsindsamling

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    08 apr.

    Billedgudstjeneste i Brande Kirke

    Arrangør: Jesper R. Jespersen og Arne Holst-Larsen
    Sted: Brande Kirke
    09 apr.

    Social profil i Give Steel - foredrag i Kræftens Bekæmpelse Ruskjærholm

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande (Se annonce i FOCUS uge 4)
    Sted: Kræftens Bekæmpelse, Ruskærvej 19, Bording
    09 apr.

    Ønskekoncert i Remisen med Sacha Dupont

    Arrangør: Remisen Brande
    Sted: Remsien Brande
    14 apr.

    Familie & Samfund holder modeshow med Chic på Danhostel i Brande

    Arrangør: Familie & Samfund
    Sted: Danhostel i Brande
    16 apr.

    Generalforsamling Brande Højskole

    Arrangør: Brande Højskole
    Sted: Foredragssalen Brande Højskole

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.