Gå til hovedindhold

Vores fremtid: Vi skal have børnenes trivsel og kunnen op

Dina Raabjerg

Af Dina Raabjerg, Folketingskandidat i Vestjyllands storkreds, Det Konservative Folkeparti

Det bekymrer, når lærerene i 0. klasse siger, at børn er mindre klar til at komme i skole i dag end for kun 5 år siden. Og det bekymrer, at vi ser så store fald i børn og unges trivsel. Den Nationale Sundhedsprofil fra 2022 viste, at hele 32% af de unge har et dårligt mentalt helbred i Region Midt.

En undersøgelse fra Lærerforeningen viser, at børns sociale og motoriske kunnen ved skolestart er dykket meget på kun 5 år. De har svært ved at vente i kø, få venner og tage hensyn til andre børn. Over 30% af lærerne i 0. klasse siger, at børnene mangler selvværd, gåpåmod og nysgerrighed. Og over 30% siger, at flere ikke kan holde på en blyant og kaste en bold.

Gåpåmod og nysgerrighed forsvinder også hos de unge. Det skrev VIVE allerede om i 2018. De fortalte i samme rapport, at danske børn har bundrekord i fysisk samvær med andre børn.

Det sker på trods af en historisk lang barselsorlov. Gode økonomiske forhold. At vi arbejder mindre og er mere sammen med vores børn. Børnene i Lærerforeningens undersøgelse har også været mere hjemme med mor og far pga. corona end nogen andre børn i 20 år. Så det kan ikke kun handle om institutioner, som vi ellers plejer at give skylden.

Glemmer vi som forældre og samfund at guide børnene og være ansvarlige voksne? Giver vi dem ikke tryghed nok? Er der for meget iPad og for få lidt leg uden voksnes skarpe øje? Uanset hvorfor, er vi nødt til at gøre noget. For når børn mangler færdigheder, så hænger de bagefter hele vejen op gennem skolen. Og det går ud over den faglige læring.  

Børnene er vores fremtid og vores glæde. Hvis vi ikke får glade, modige og stærke unge mennesker ud af vores børn, har vi svigtet både dem og os selv – for det er børnene, der en dag skal arbejde i vores virksomheder og forsørge os, når vi ikke længere kan selv.

Jeg mener derfor klart, at uanset farven på den næste regering – så er vi nødt til at få nedsat en gruppe kloge hoveder, som kan arbejde med at få lavet en handlingsplan, så vi kan få bragt trivsel og børnenes færdigheder op igen.

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Drantum Loppemarked
    Drantum Loppemarked
  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • MES
    MES
  • Agroland
    Agroland
  • Blåhøj El
    Blåhøj El
  • Kræftens Bekæmpelse
    Kræftens Bekæmpelse
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • camp 19
    camp 19
  • Forum Brande
    Forum Brande
  • Årets Brandit
    Årets Brandit

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    07 maj.

    Musik og sundhed med Ole Brandstrup på Ruskjærholm

    Arrangør: Kræftens Bekæmpelse Ikast-Brande
    Sted: Ruskjærholm, Ruskærvej 19, Bording
    11 maj.

    Forum Brande inviterer til offentligt møde

    Arrangør: Forum Brande
    Sted: Brande Højskole
    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.