Vinmand ny i bestyrelsen
Brande City Detail holdt mandag aften erfa møde hvor der samtidig var valg til bestyrelsen.
Formanden Hans Ulbrichsen kunne fortælle de mange fremmødte at hans første deltagelse i møde i det daværende Brande Handelsstandsforening var helt tilbage i 1978, så tanken om at trække sig lå ikke fjernt.
Men resten af bestyrelsen og de fremmødte overtalte ham til at tage et år mere.
Til gengæld ønskede Mette Jensen at træde ud af bestyrelsen da hendes klinik tog mere og mere af hendes tid.
Nyvalgt blev i stedet Lasse Rasmussen, Wine N`Fun.
Bestyrelsen består udover Hans Ulbrichsen og Lasse Rasmussen af John Grønbæk, Gitte Hansen og Thomas Madsen.
Suppleanter blev Trine fra Name It og Laura fra Bestseller butikken.
Aftenen blev brugt på at kigge tilbage på årets aktiviteter i 2025 - specielt omkring julen.
Villy Guldbrand Jensen, Brande Bladet, fortalte om de ændringer der var sket på avisfronten og de planer der var med Brande Bladet fremadrettet.
Der blev bragt mange forslag frem omkring aktiviteter og det vil bestyrelsen nu arbejde videre med.
Formanden Hans Ulbrichsen mindede medlemmerne om at det ikke var nok styre sin egen forretning – man skulle også huske at hjælpe hinanden!
