Skip to main content

Vi tror stadig på fremtiden

Forsamlingen lyttede til formand Viggo Conradsens beretning.

AKD (Andels-Kartoffelmelsfabrikken Danmark) afholdt ordinær generalforsamling for regnskabsåret 2024/2025 tirsdag den 17. juni 2025 i Helle Hallen.

Bestyrelsesformand Viggo Conradsen indledte sin beretning for regnskabsåret 2024/2025 med nogle betragtninger om AKD som del af andelsbevægelsen.

-AKD er et andelsselskab, og et andelsselskab bygger på idéen om at opnå resultater i fællesskab. Som

andelshavere har vi en ret, men vi har også en pligt, og netop viljen til at også at bringe noget ind i fællesskabet er en værdifuld kvalitet, forklarede Viggo Conradsen.

-Det gælder for AKD’s andelshavere, og det gælder også for det større fællesskab som AKD indgår i sammen med vores kolleger i Karup Kartoffelmelfabrik, i form af vores selskab KMC. I begge tilfælde er traditionen for at stå sammen og viljen til at bidrage til fællesskabet en vigtig del af grundlaget for de resultater, vi har opnået i branchen, fortsatte formanden.

Et tilfredsstillende resultat på trods af vejrmæssige udfordringer

Et af de håndgribelige resultater som AKD har opnået, er et godt resultat for regnskabsåret 2024/2025. De to produktionsanlæg i Brande og Toftlund har forarbejdet 8,5 mio. tdr. kartofler i forhold til sidste års 8,3 mio. tdr. kartofler. Samtidig er omsætningen steget fra sidste års 1,380 mia. kr. til 1,430 mia. kr. i år.

-Andelshaverne har igen opnået en fornuftig afregning for deres kartofler i 2024/2025, og i bestyrelsen betegner vi årets resultat som “tilfredsstillende”, fortalte Viggo Conradsen.

Læs mere i Brande Bladet på tirsdag.

 

 

Lokalnyt

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • camping 32
    camping 32
  • Camping 25
    Camping 25

    Kalender

    12 Aug.

    Brande kirkes børnekor

    Arrangør: Eunjin Dey
    Sted: Brande kirke
    18 Aug.

    Brandekoret starter

    Arrangør: Korleder Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård
    20 Aug.

    Ældregudstjeneste og kaffebord

    Arrangør: Præsterne i Brande
    Sted: Brande kirke
    20 Aug.

    Pilgrimsvandring fra Skærlund til Uhre

    Arrangør: Rie Mortensen
    Sted: Skærlund kirke
    21 Aug.

    Brande Jubilæumskor øver til jubilæumskoncert den 31. august i Remisen

    Arrangør: Jan Glud Østergård og Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.