Gå til hovedindhold

Vagt i gevær - Pas på Asfaltpiraterne

Asfalt

Asfaltindustrien advarer nu kraftigt mod omrejsende asfaltpirater, der igen er begyndt at dukke op rundt omkring i landet. Inden for de seneste par uger er der sket hændelser i henholdsvis Haderslev og Aarhus.

”Vi frygter i Asfaltindustrien, at de to eksempler bare er starten. Erfaringsmæssigt flytter asfaltpiraterne rundt mellem landsdelene for at finde deres næste ofre” siger Jakob Svane, adm. direktør i Asfaltindustrien, som organiserer asfaltvirksomheder i Danmark.

I Århus skete pirateriet ved en lokal virksomhed, hvor der blev udført en meget problematisk overfladebelægning, og hvor der efterfølgende blev brugt trusler og ufine metoder mod personalet for at få betaling. 

I Haderslev blev en borger kontaktet af asfaltarbejdere med tilbud om at udføre noget mindre asfaltarbejde ved indkørslen, hvorefter de gjorde det langt mere omfattende med en stor regning til følge.

” Det er et problem, når fuskere og amatører i de her tilfælde kører rundt for at snyde folk. Det påvirker selvfølgelig hele branchen negativt, at nogle såkaldte asfaltpirater truer folk og ødelægger vejene. Ingen seriøse virksomheder i asfaltbranchen kører rundt med varm asfalt og tilbyder asfaltarbejde spontant.”  udtaler Jakob Svane.

Asfaltpiraterne er typisk engelsktalende og tilbyder “billigt asfaltarbejde” med den forklaring, at de har overskydende materiale fra en nærliggende opgave. Men som vi har set i både Haderslev og Århus, er kvaliteten dårlig og prisen ofte høj på den anden side. 

Asfaltindustrien opfordrer derfor til, at man er yderst skeptisk over for uopfordrede tilbud, særligt hvis der lægges pres på for hurtig accept og kontant betaling.

”Vores klare råd er at være kritisk og stille spørgsmål: Hvad hedder virksomheden? Har de et CVR-nummer? Kan de vise tidligere arbejde og referencer? Hvis det ikke kan besvares og dobbelttjekkes, skal man holde sig langt væk,” afslutter Jakob Svane.

Mistænkelig adfærd bør indberettes til politiet, så der kan sættes ind over for de omrejsende asfaltpirater.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • Sport 24
    Sport 24
  • camp23
    camp23
  • Anne Dolmer
    Anne Dolmer
  • Grundlovsdag
    Grundlovsdag
  • Søby Musical
    Søby Musical
  • Give Møbler
    Give Møbler

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    05 jun.

    Grundlovsdag 2026 med sognepræst Lone Vesterdal

    Arrangør: Kirkekontoret Brande
    Sted: Præstegårdshaven bag præstegården i Brande
    07 jun.

    Afskedsgudstjeneste med Anne Dolmer

    Arrangør: Menighedsrådet i Brande
    Sted: Brande Kirke
    26 sep.

    Gospel workshop med Ole Jørgensen i Brande Kirke

    Arrangør: Menighedsrådet Brande Kirke
    Sted: Brande Kirke

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.