Gå til hovedindhold

Udrednings- og behandlingsretten skal genskabes snarest

Bo Jensen

Af Bo Jensen, kandidat til regionsrådet for De konservative

Problemet med patient-udredning og behandlingsret er en tikkende bombe under det danske sundhedssystem – også her hos os i Region Midtjylland. Mere end seks kvartaler med en 100-årshændelse som corona og så toppet op med en lovlig sygeplejerske-konflikt har været mere, end selv det bedste set-up har kunnet klare.

Jeg er enig i, at de danske sygeplejersker skal have vilkår og en honorering, som lever op til deres relativt lange uddannelsesforløb, deres store ansvar og ikke mindst skæve rullende arbejdstider. Og der kan selvfølgelig også stilles spørgsmålstegn ved, om lige netop tidspunktet for konflikt på toppen af coronaen ville have været valgt, hvis det havde været i tiden da Florence Nightingale huserede på jord.

Men lad nu det ligge. Sygeplejerskerne har – bortset fra de efterfølgende ulovlige punktstrejker - kun udnyttet deres grundlovssikrede ret, og nu står vi så her. Med en udsigt til, at vi skal langt ind i 2023, inden tilstandene normaliseres med hensyn til tider og frister for udredning og behandling af lidende patienter. Og det kan vi altså ikke leve med, hvis vi fortsat vil kalde os et velfærdssamfund. Derfor er regionerne nødt til her og nu at lave såkaldte klumpudbud af relevante operationer og behandlinger hos den private sektor. Al ledig kapacitet skal simpelt hen udnyttes, uanset om den er offentlig eller privat. Af hensyn til patienterne. Smerter fra f. eks. knæ og hofter, der trænger til udskiftning, kan være så store, at de gør det umuligt at passe sit arbejde, og det kan lige som andre truende sygdomme påvirke folks mentale tilstand, så det også lægger yderligere tryk på vores i forvejen hårdt belastede psykiatri-beredskab.

Det handler om livskvalitet for den enkelte borger, og for at fremme dette, kan man også i relevante sammenhænge få løst mindre opgaver hos privatpraktiserende privatlæger. Efter coronaen er vi i en situation, hvor alle sten skal vendes; der skal tænkes ud af boksen, og hele sundhedssystemet er nødt til at løbe den ekstra meter, selvom der ellers er blevet løbet meget i forvejen – ikke mindst siden marts 2020. Men det er en nødvendighed, at vi holder ud lidt endnu, indtil vi er på den anden side og igen har normale tilstande. Forhåbentlig tidligere end 2023.

Men det ændrer ikke ved, at vi heldigvis bliver ældre. Det vil gøre at behovet for flere læger i fremtiden fremdeles er til stede, og det må man meget gerne tage med i den fremtidige normering af studiepladser. Og en understregning af det fornuftige i påbegynde et medicinstudie i Herning som en underafdeling af Aarhus Universitet. Som en sikring af, at vi også i fremtiden vil kunne have dygtige læger – både på det nye supersygehus i Gødstrup og i de privatpraktiserende lægehuse i den vestlige del af vores region.

LÆSERBREV

Skriv en kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Annoncer

Annoncer

  • MES
    MES
  • Forum Brande
    Forum Brande
  • camp 19
    camp 19
  • Konfirmation 2026
    Konfirmation 2026
  • Blåhøj El
    Blåhøj El
  • Brande Golfklub
    Brande Golfklub
  • Drantum Loppemarked
    Drantum Loppemarked
  • Årets Brandit
    Årets Brandit
  • Takkeannonce
    Takkeannonce
  • Norden forårstur
    Norden forårstur
  • Agroland
    Agroland

    Online Avisarkiv

    Læs alle udgaverne af vores trykte avis

    Avisarkiv

    Kalender

    11 maj.

    Forum Brande inviterer til offentligt møde

    Arrangør: Forum Brande
    Sted: Brande Højskole
    16 maj.

    Loppemarked i Drantum Forsamlingshus

    Arrangør: Drantum Forsamlingshus
    Sted: Drantum Forsamlingshus
    20 maj.

    Foreningen Norden arrangerer tur til museum Flugt og Fil sø

    Arrangør: Foreningen Norden
    Sted: Afgang fra N. I. Møllers plads.
    27 maj.

    Borgermøde om Gennembruddet

    Arrangør: Arbejdsgruppen bag Gennembruddet
    Sted: Remisen, Remisevej 1, 7330 Brande
    28 maj.

    MES afholder generalforsamling

    Arrangør: MES
    Sted: Diagonalkroen i Give

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.