Skip to main content

Turistforening et skridt nærmere nedlæggelse

Efter en til tider følelsesladet debat på aftenens ekstraordinære generalforsamling i Ikast-Brande Turistforening blev der skredet til afstemning om det egentlige formål med generalforsamlingen, bestyrelsens forslag om at nedlægge foreningen.

Af de 19 stemmeberettigede stemte 14 for forslaget om nedlæggelse, og dermed skiller kun endnu en ekstraordinær generalforsamling i starten af det nye år foreningen fra at blive lagt definitivt i graven.

Baggrunden er den besparelse på en halv mio. kr. på det kommunale tilskud til foreningen, som blev aftalt i forbindelse med budgetforliget, der blev offentliggjort i september. En besparelse der vil skære mere end 40 % af turistforeningens økonomiske ramme

Foreningens formand, Lars Andresen, åbnede dog en lille dør på klem: Hvis man fra byrådets side omgør beslutningen om, at turistforeningen ikke kan søge midler fra den pulje på 3 mio., der er afsat til at kompensere de foreninger m.v., der bliver ramt af besparelserne. Hvis ikke er det slut med udgangen af maj 2019, fastslog formanden.

Læs mere i næste uges udgave af Brande Bladet.

Erhverv

Kommentarer

Submitted by Mogens Sommer Madsen (not verified) on Thu, 29 Nov 2018 - 09:30

Man må spørge byrådet: Hvad er argumentet for nedlæggelse af turistkontoret?

Er man imod turistindustrien? Kan man ikke se potentialet i turisme i Danmark? mener man det er penge ud af vinduet at investere i turismesektoren? Vil man hellere at turisterne tager til Herning og orienterer sig?

Havde man så kritiseret turistkontorets indsats eller efterlyst ideer til, hvordan man kunne være endnu mere proaktive på modtagelsen af turister, end man er? Eller havde man fra byrådets side givet forslag til nye tiltag. Så kunne vi diskutere det. Men bare lukke turismen ude - hvad er argumentet?

Submitted by Jan Svendsen (not verified) on Sat, 1 Dec 2018 - 18:56

Der må selvfølgelig være en plan B, for når byrådet har afsat penge til turisme og turistforeningen lukker, så SKAL opgaven naturligvis løses på en anden måde. Men hvad har byrådet tænkt sig? Udlicitering? Kommunalt?

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Menu
    Menu
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Foreningsside
    Foreningsside
  • Foreningsside i Brande Bladet
    Foreningsside i Brande Bladet
  • Camping 25
    Camping 25

    Kalender

    28 Aug.

    Martin Kanstrup - En komisk musikalsk rejse gennem hverdagen

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    29 Aug.

    Poul Krebs med band

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    09 Oct.

    Huxi Bach - ufatteligt

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    24 Oct.

    Rasmus Nøhr - Tid til mirakler

    Arrangør: RemisenBrande
    Sted: Remisen Brande, Remisevej 1, Brande
    21 Nov.

    Koncert med Rasmus Walther på Hotel Dalgas

    Arrangør: BrandeRocker
    Sted: Hotel Dalgas, Storegade, Brande

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.