Skip to main content

Turboindsamling til Ukraine

På Uhre Friskole er der sjældent langt fra tanke til handling, men dennee uges indsamling til Ukraine må alligevel tage prisen: mandag morgen tog eleverne i skolens 8. og 9. klasse fat på indsamlingsarbejdet, og allerede tirsdag kunne de sende et helt vognlæs nødhjælp afsted med kurs østover.

Tandpasta. Tandbørster. Bleer. Vådservietter. Hygiejnebind. Handsker. Lommelygter. Batterier. Modermælkserstatning. Refleksveste. Pasta. Flåede tomater. Og ikke mindst 221 bamser.

Listen er lang – nærmest uendelig – og ovenstående er bare et uddrag af de ting, eleverne havde fået indsamlet tirsdag formiddag. Endda inden den bil, klasserne havde fået lov til at låne – med chauffør – var kommet retur fra yderligere to ture til Brande samt en tur til Herning, hvor Spejdersport bl.a. havde doneret soveposer og tæpper til indsamlingen.

Senere tirsdag blev de indsamlede effekter så sendt sydpå til Tyskland, hvor de blev samlet med andre indsamlede effekter og sendt videre østover med kurs mod den ukrainske by Zhytomyr, som ligger et stykke vest for Kyiv.

At det lige var Zhytomyr, der var mål for friskoleelevernes indsamling, var ikke helt tilfældigt. Illia, som går i 8. klasse på Uhre Friskole, stammer nemlig fra en forstad til byen, som med ca. 300.000 indbyggere i runde tal er på størrelse med Århus.

Her boede han de første 4 år af sit liv, inden han flyttede til Danmark og Brande med sine forældre, Natalia og Alexander. Det var også Ilushas (Illias ukrainske kælenavn) forældre, der tog initiativ til at samle ind, og med assistance fra de to ældste klasser på friskolen kom der for alvor skub i indsamlingen, som du kan læse meget mere om i næste uges udgave af Brande Bladet.

Lokalnyt

Skriv en kommentar

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Annoncer

Annoncer

  • Camping 25
    Camping 25
  • camping
    camping
  • Bents Tæpper
    Bents Tæpper
  • Foreningsside
    Foreningsside

    Kalender

    18 Aug.

    Brandekoret starter

    Arrangør: Korleder Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård
    20 Aug.

    Ældregudstjeneste og kaffebord

    Arrangør: Præsterne i Brande
    Sted: Brande kirke
    20 Aug.

    Pilgrimsvandring fra Skærlund til Uhre

    Arrangør: Rie Mortensen
    Sted: Skærlund kirke
    21 Aug.

    Own Awten i Blåhøj

    Arrangør: En række butikker og firmaer i Blåhøj
    Sted: På pladsen ved Blåhøj El
    21 Aug.

    Brande Jubilæumskor øver til jubilæumskoncert den 31. august i Remisen

    Arrangør: Jan Glud Østergård og Jesper Rahbæk Jespersen
    Sted: Brande Sognegård

    Onlineavis

    Tilmeld nyhedsbrev

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de lokale nyheder på mail.